ساركوئيدوز چيست؟  چه چيزي باعث ساركوئيدوز مي شود؟ چه كسي به ساركوئيدوز مبتلا مي شود؟ چه قسمتهايي از بدن در ساركوئيدوز بيشتر درگير مي شوند؟  ساركوئيدوز چگونه ايجاد شده و پيشرفت مي كند؟ علایم سارکوئیدوز چیست؟ چگونه ساركوئيدوز تشخيص داده مي شود؟

ساركوئيدوز وضعيتي است كه باعث التهاب عمومي بدن مي گردد. توده هاي كوچكي (گرانولوم) در پاسخ به التهاب در قسمتهاي مختلف بدن شكل مي گيرند. ساركوئيدوز بيشتر از همه جا، ريه ها و غدد لنفاوي ناحيه قفسه سينه را درگير مي كند. علت واقعي ناشناخته است. در بسياري افراد، ساركوئيدوز مي تواند بدون انجام هيچگونه درمان خاصي بهبود يابد. هرچند كه در بعضي افراد نيز مزمن شده و درمان ضروري مي باشد.

ساركوئيدوز چيستساركوئيدوز چيست؟

ساركوئيدوز وضعيتي است كه باعث التهاب عمومي بدن مي گردد. اين التهاب باعث مي شود تا توده هاي كوچكي (گرانولوم) در قسمتهاي مختلف بدن شكل گيرند. ساركوئيدوز بيشتر اوقات ريه ها و غدد لنفاوي ناحيه قفسه سينه را درگير مي كند (ساركوئيدوز ريوي). اگرچه مي تواند تقريبا هر قسمتي از بدن مثل چشمها، پوست، قلب، كبد، كليه ها، غدد لنفاوي، عضلات، بيني، سينوسها، مغز و اعصاب را درگير نمايد. در واقع وجود گرانولومهاي شكل گرفته در پاسخ به التهاب است كه باعث ايجاد علايم در قسمتهاي مختلف بدن مي گردد.

 چه چيزي باعث ساركوئيدوز مي شود؟

علت واقعي ساركوئيدوز مشخص نيست. به نظر مي رسد كه ژنتيك در اين مساله دخيل باشد، زيرا اين مشكل در بعضي خانواده ها بيشتر مشاهده مي شود. اعتقاد بر اين است كه يك عامل عفوني يا برخي عوامل محيطي ممكن است باعث بروز ساركوئيدوز در فردي شوند كه نسبت به آن حساس است. اگرچه هنوز تاثير هيچ عفونت و يا عامل خاصي در بروز ساركوئيدوز، قطعي نشده است.

چه كسي به ساركوئيدوز مبتلا مي شود؟

ساركوئيدوز اختلال نسبتا نادري است و از هر 100000 نفر در انگلستان، 20-10 نفر به آن مبتلا مي شوند. اين بيماري در جنس مونث نسبت به جنس مذكر كمي بيشتر مشاهده مي شود. به طور شايعتر معمولا در سنين 40-20 سالگي براي اولين بار علايم ساركوئيدوز تشخيص داده مي شود. اگرچه ساركوئيدوز ممكن است افراد جوانتر و يا مسنتر را هم درگير نمايد. اين اختلال در سوئد و دانمارك شايعتر است.

چه قسمتهايي از بدن در ساركوئيدوز بيشتر درگير مي شوند؟

ساركوئيدوز مي تواند هر قسمتي از بدن را درگير نمايد. همچنين ممكن است بيشتر از يك قسمت بدن در يك زمان به اين بيماري مبتلا شود. o        ريه ها شايعترين قسمتي هستند كه در ساركوئيدوز مبتلا مي شوند. از هر 10 نفر افراد مبتلا به ساركوئيدوز، در 9 نفر انها درگيري ريه ها ديده مي شود.

o        غدد لنفاوي چه در قفسه سينه و يا جاهاي ديگر بدن در 3 نفر از هر 4 نفر مبتلا، درگير مي شوند.o        از هر 4 نفر، 1 نفر دچار مشكلات پوستي مي شود.

o        از هر 4 نفر، 1 نفر دچار مشكلات چشمي مي شود.

o        از هر 20 نفر، 1 نفر دچار مشكلات قلبي مي شود.

o        از هر 20 نفر، 1 نفر دچار مشكلات سيستم عصبي مي شود.o        ساركوئيدوز ممكن است ساير قسمتهاي بدن مثل مغز استخوان، كبد، طحال، كليه ها، قلب، سيستم عصبي و كيسه صفرا را هم درگير نمايد.

ساركوئيدوز چگونه ايجاد شده و پيشرفت مي كند؟

تقریبا حدود نیمی از افراد مبتلا به سارکوئیدوز نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند. در این افراد، زمانی بیماری تشخیص داده می شود که به دلیل دیگری از قفسه سینه عکس رادیوگرافی گرفته شود. انها معمولا هیچ علامتی ندارند. از هر 10 نفر مبتلا در 4 نفر از آنها علایم اختلال، بسیار به سرعت  و در عرض 2 هفته بروز می کند. به این حالت سارکوئیدوز حاد گفته می شود. معمولا سارکوئیدوز حاد پیش آگهی خوبی دارد و بدون درمان نیز بهبود می یابد.

سندرم  Löfgren نوعی از سارکوئیدوز حاد است که ترکیبی از اریتم نودوزا همراه با تورم یا بزرگی غدد لنفاوی

 که در عکس قفسه سینه دیده می شود، التهاب چشمها و درد مفاصل می باشد. این سندرم بسرعت ظاهر

شده و اغلب بدون درمان خاصی بهبود می یابد.در سایر افراد، علایم آهسته تر و در عرض چند ماه بروز می کنند.

به این حالت، سارکوئیدوز مزمن گفته می شود. علایم ممکن است با گذشت زمان بدتر شود و اغلب مداخلات درمانی مورد نیاز است.

علایم سارکوئیدوز چیست؟

علایم سارکوئیدوز در بین افراد مختلف، متفاوت می باشد. زیرا سارکوئیدوز می تواند بر سیستمها و قسمتهای زیادی از بدن تاثیر گذارد. علایم عمومی می توانند شامل تب، فقدان اشتها، احساس خستگی، کاهش وزن و درد مفاصل باشند. سایر علایم بستگی به محلی از بدن دارد که درگیر شده است.

o        ریه ها: شما ممکن است متوجه کوتاهی تنفس (به ویژه در زمان فعالیت)، سرفه، درد قفسه سینه و یا به طور نادر ممکن است سرفه خونی (هموپتز) داشته باشید.

o        غدد لنفاوی: انها ممکن است متورم شده و شما متوجه توده هایی در زیر بازو، در گردن و یا در کشاله ران شوید. پزشک ممکن است متوجه تورم غدد لنفاوی در ناحیه قفسه سینه در زمان مشاهده عکس قفسه سینه شما بشود.

o        پوست: شما ممکن است توده های کوچکی را درست در زیر پوستتان حس کنید. همچنین ممکن است یک راش (لکه) ارغوانی رنگ و برجسته بر روی بینی، گونه ها، چانه و گوشها ایجاد شود. به این لکه، lupus pernio گفته می شود.

اریتم نودوزا نیز حالتی است که باعث ایجاد توده های قرمز و گردی اغلب در ساق پا می شود. این مساله ممکن است در واقع شروع بیماری سارکوئیدوز باشد و شایعترین نوع ضایعات پوستی در سارکوئیدوز می باشد.

o        چشمها: سارکوئیدوز می تواند باعث التهاب چشمها و در نتیجه تاثیر بر روی دید شما شود. چشمها معمولا قرمز و دردناک می شوند. اگر شما مبتلا به سارکوئیدوز هستید و علایم چشمی در شما بروز کرد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

o        قلب: سارکوئیدوز باعث کند شدن کار قلب و یا منظم شدن ان می شود. آسیب به ریه ها که به علت سارکوئیدوز ایجاد شده می تواند تغییراتی در سمت راست قلب ایجاد کرده و ان را بزرگ نماید. این مساله می تواند در صورت عدم درمان باعث نارسایی سمت چپ قلب نیز شود. معمولا سارکوئیدوز باعث بزرگی قلب می شود که به ان کاردیومیوپاتی می گویند. این مساله به این معناست که قلب شما نمی تواند مثل قبل، قوی و موثر کار کند و به همین علت شما دچار تنگی نفس می شوید.

o        اعصاب: سیستم عصبی شما ممكن است به چندين روش در ساركوئيدوز درگير مي شود. اين بيماري مي تواند باعث بروز سردرد، مشكل در بلع، افتادگي صورت، نوعي مننژيت و مشكلات بينايي و شنوايي گردد. همچنين ممكن است بي حسي، احساس مورمور كردن و خواب رفتگي در صورت، دستها و پاهاي شما ايجاد شود. در موارد نادر حتي ممكن است تشنج و يا سكته نيز بروز كند.

o        كليه ها:‌ ساركوئيدوز تاثير زيادي بر روي كليه ها دارد و با بالا بردن سطح كلسيم خون، باعث بروز سنگه كليه مي گردد.

o        كبد و طحال:‌اين ارگانها ممكن است بزرگ شوند. اين مشكل در مواقع نادري مي تواند باعث مشكل در انعقاد خون و در نتيجه بروز كم خوني شود.

چگونه ساركوئيدوز تشخيص داده مي شود؟

نوع بررسيهاي صورت گرفته توسط پزشك براي تشخيص ساركوئيدوز بستگي به اين دارد كه كدام قسمت از بدن شما دچار التهاب شده است.

 آزمايشاتي كه براي بررسي درگيري ريه ها و قفسه سينه صورت مي گيرد:عكس راديولوژي قفسه سينه و سي تي اسكن:‌

 اگر پزشك به درگيري ريه هاي شما شك كند، تصميم به گرفتن عكس راديولوژي قفسه سينه و يا سي تي اسكن براي بررسي بيشتر ناحيه قفسه سينه مي گيرد.

آزمون هاي عملكرد ريه:‌

به شما ممكن است توصيه شود كه آزمون عملكرد ريه يا اسپيرومتري انجام دهيد. اسپيرومتر وسيله اي است كه مقدار هوايي كه شما از ريه هايتان خارج مي كنيد را اندازه مي گيرد.

بيوپسي ريه:‌ براي قطعي كردن تشخيص، در بيشتر موارد از محل التهاب در ريه ها، نمونه گيري (بيوپسي) انجام مي شود. اين كار در ريه ها، معمولا از طريق عبور دادن يك دوربين كوچك از طريق بيني، تراشه و بعد ريه ها صورت مي گيرد. به اين فرايند، برونكوسكوپي گفته مي شود. سپس نمونه اي از بافت ريه برداشته شده و به ازمايشگاه فرستاده مي شود. نواحي دچار التهاب در ساركوئيدوز، نماي خاصي در زير ميكروسكوپ دارند.

آزمونهاي بررسي درگيري قلب در ساركوئيدوز:نوار قلب:

اگر پزشك احتمال بدهد كه قلب شما نيز گرفتار ساركوئيدوز شده است، ممكن است از شما بخواهد تا يك نوار قلب (الكتروكارديوگرام) بگيريد. نوار قلب، فعاليت الكتريكي قلب شما را ثبت كرده و چنانچه در اين زمينه مشكلي وجود داشته باشد، آن را نشان مي دهد. همچنين ممكن است از شما خواسته شود تا يك نوار قلب در حين فعاليت نيز بگيريد كه وضعيت الكتريكي قلب شما را در حين فعاليت و ورزش نشان مي دهد.

اكوكارديوگرام: گاهي نياز است كه اكوي قلبي (اسكن اولتراسوند قلب) نيز انجام دهيد. در صورتي كه قلب شما بزرگ شده باشد و يا گرفتار ساركوئيدوز شده باشد، در اكو مشخص خواهد شد. گاهي اوقات نيز نياز به انجام اسكن هاي دقيقتري از قلب وجود دارد.

 آزمونهاي بررسي گرفتاري چشم در ساركوئيدوز:

پزشكتان ممكن است شما را براي معاينه دقيق تر چشم حتي در صورتي كه علامت خاصي هم نداشته باشيد، به يك متخصص ارجاع دهد. اين مساله به اين دليل است كه اگر ساركوئيدوز چشم را گرفتار كند، ولي به سرعت درمان نشود؛ مي تواند به شدت بر روي بينايي تاثير گذارد.

ساير آزمايشات: آزمايشات خوني:

ممكن است چندين آزمايش خون براي جستجوي علايم التهاب براي شما انجام شود. معمولا سطح كلسيم نيز اندازه گيري مي شود، زيرا مقدار آن مي تواند در ساركوئيدوز افزايش يابد.  همچنين ممكن است سطح آنزيم خاصي در بدن شما به نام آنزيم مبدل انژيوتانسين بررسي شود. در بين حدود سه چهارم افراد مبتلا به ساركوئيدوز، سطح اين آنزيم بالا مي رود. گاهي اوقات پزشكان از اندازه گيري مكرر سطح اين آنزيم براي بررسي پاسخ به درمان ساركوئيدوز استفاده مي كنند.

نمونه برداري از بافت:‌ ممكن است پزشك شما تصميم بگيرد كه از مناطق مختلف بدن شما كه توسط ساركوئيدوز درگير شده، براي مثال پوست و يا غدد لنفاوي؛ نمونه گيري بافتي انجام دهد. همانند نمونه گيري از ريه ها، نمونه بافتهاي ديگر نيز به آزمايشگاه فرستاده مي شود.ساير بررسي ها: بسته به نوع علايم شما، ممكن است آزمايشات ديگري نيز براي شما درخواست شود. براي مثال اگر شما دچار گزگز و خواب رفتگي در اندامها و يا سردرد و بي حسي هستيد، ممكن است نياز به انجام سي تي اسكن و يا ام آر آي مغزي داشته باشيد.

درمان ساركوئيدوز چيست؟

بيش از سه چهارم افراد مبتلا نياز به هيچ درمان خاصي ندارند، زيرا علايم انها شديد نمي باشد. آنها ممكن است تنها نياز به استفاده از داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي مثل ايبوبروفن براي تسكين علايم عمومي مثل درد مفاصل داشته باشند.اگر ساركوئيدوز نياز به درمان داشته باشد، هدف درمان كاهش التهاب و علايمي است كه به دليل التهاب ايجاد مي شود.

قرصهاي استروئيد:

 درمان اصلي ساركوئيدوز اغلب قرصهاي خوراكي استروئيدي است. اين داروها باعث كاهش التهاب مي شوند. معمولا از پردنيزولون به صورت روزانه استفاده مي شود. درمان ممكن است تا 6 ماه نيز طول بكشد. گاهي نيز نياز به دوره هاي طولاني تر استروئيد درماني مي باشد. اگر ساركوئيدوز بر سيستم عصبي، قلب و يا چشم اثر گذارد و يا سطح كلسيم خون شما بالا برود و يا علايم شديد تنفسي و ريوي داشته باشيد، احتمال نياز به استفاده از استروئيد بيشتر مي شود. گاهي اوقات ممكن است قرصهاي استروئيدي موثر نباشند و يا باعث عوارض جانبي شوند. اين عوارض شامل موارد زير مي باشند:

o        افزايش خطر عفونت

o        نازك شدن پوست

o        نازك شدن استخوانها (استئوپوروز)o        مشكلات خواب و تغييرات خلقي

o        كبود شدن سريع

o        افزايش وزنo        افزايش فشار خون

o        افزايش خطر احتمال ديابت

قطره يا پمادهاي استروئيدي:

از اين فراورده ها ممكن است در صورت گرفتاري چشمها استفاده شود.

ساير درمانهاي دارويي:

اگر قرصهاي استروئيدي باعث بروز عوارض جانبي شوند و يا بي تاثير باشند، از داروهاي جايگزين ديگري استفاده مي شود. به انها به طور كلي سايتوتوكسيك (كشنده سلول) و يا سركوب كننده سيستم ايمني گفته مي شود؛ مثل متوتروكسات، آزاتيوپرين و سيكلوسپورين. از داروهاي اين فليكسيماب، تاليدوميد و تتراسايكلين ها نيز به همراه داروي ضد مالارياي كلروكين در درمان ساركوئيدوز استفاده شده است.اين داروها ممكن است به تنهايي (اگر استروئيدها موثر نباشند) و يا در تركيب با استروئيدها براي كاهش مقدار نياز به داروهاي استروئيدي استفاده شوند. هر كدام از اين داورها عوارض جانبي خاص خود را دارند كه بعضي از انها مي توانند بسيار جدي باشند. هرچند اين عوارض نادر هستند ولي مي توانند شامل آسيب به كبد و سلولهاي مولد خون باشند. بنابراين معمولا نياز است تا به طور دوره اي برخي از آزمايشات خون در طول زمان استفاده از اين داروها انجام شوند. در اين آزمايشات قبل از وقوع عوارض جانبي احتمالي شديد، به دنبال آنها مي گردند. مي توانيد از پزشكتان بخواهيد تا در مورد عوارض جانبي داروهايي كه براي شما تجويز كرده، توضيحات بيشتري به شما بدهد.

 جراحي و درمانهاي غير دارويي:

به طور بسيار نادر، ساركوئيدوز ممكن است باعث ايجاد اسكار (جوشگاه) شديدي در ريه ها شود. در چنين حالتي، يك روش درماني انتخابي پيوند كليه است. پيوند قلب نيز در مواردي كه تاثير ساركوئيدوز بر روي قلب خيلي زياد بوده است، صورت گرفته است. اغلب اوقات افراد مبتلا به ساركوئيدوز كه قلب انها نيز گرفتار شده است، نياز به استفاده از ضربان ساز قلب براي كنترل تعداد ضربان قلبشان پيدا مي كنند.

 آيا من نياز به پيگيري هم دارم؟

معمولا اگر شما به ساركوئيدوز مبتلا هستيد، اغلب توسط يك متخصص در مطب ويزيت مي شويد. نوع متخصصي كه بايد به ان مراجعه كنيد، بستگي به سيستم درگير در بدن شما دارد. براي مثال اگر ريه هاي شما گرفتار شده است، نياز به مراجعه به متخصص ريه ها و يا متخصص چشم در صورت گرفتاري چشمها وجود دارد. حتي ممكن است نياز به مراجعه به چندين متخصص داشته باشيد.در هر قرار ويزيت، پزشك ممكن است سوالاتي در مورد علايم شما بپرسد و يا درخواست عكس قفسه سينه و يا آزمون عملكرد ريه ها نمايد. ممكن است معاينه چشم انجام شود و يا آزمايشات ديگري درخواست شود.

پيش آگهي ساركوئيدوز چگونه است؟

تا حدود دو سوم افراد مبتلا به ساركوئيدوز نياز به هيچ درمان خاصي ندارند و ساركوئيدوز در عرض 5-2 سال خودبخود بهبود مي يابد. در حدود يك سوم افراد، ساركوئيدوز مزمن شده و نياز به درمان پيدا مي كند. تعداد كمي از افراد مبتلا نيز به شدت بيمار شده و ممكن است فوت كنند. مرگ انها مي تواند به علت درگيري شديد ريه ها و نارسايي تنفسي باشد.چنانچه ساركوئيدوز قسمتهايي از بدن خارج از ريه ها را بويژه قلب يا سيستم عصبي را درگير كند، پيش آگهي ان بدتر مي شود. اگر ساركوئيدوز به سرعت و در عرض چند هفته پيشرفت كند، پيش آگهي ان بهتر خواهد بود. همچنين افرادي كه دچار اريتم ندوزا مي شوند و آنهايي كه تورم غدد لنفاوي فقط در عكس ريه ها دارند و علايم تنفسي خاصي ندارند، نيز پيش آگهي مناسبي دارند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.