ماکولا عنوان بیماری شبکیه چشم است که با افزایش سن بروز پیدا می کند. در بیماری ماکولا لکه زرد داخل چشم تخریب می شود. ماکولا یا لکه زرد همان قسمت حساس به نور شبکیه است که مسوولیت دید مستقیم و واضح را به عهده دارد و برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی منجر به دید بهتر می شود. دیواره چشم دارای سه لایه است که لایه داخلی شبکیه چشم بسیار حساس است. یک نقطه حدود ۵۰۰ میکرون در وسط شبکیه قرار دارد که میزان دقیق دید انسان را تعیین می کند.

ورم شبکیهدر بیماری ماکولا، پرده شبکیه در این نقطه حساس، نازک می شود و رنگ آن تغییر می کند. در مراحل پیشرفته تر حتی یک کلاف از عروق خونی غیرعادی زیر ماکولا ایجاد و باعث خونریزی و کاهش بینایی می شود و قدرت خواندن، نوشتن و رانندگی را از انسان می گیرد.

ماکولا در افراد بالای ۶۵ سال شایع تر است و در بیشتر موارد، این بیماری با افزایش سن تشدید می شود. در جوامع مختلف و در گروه سنی بالا ۶۵ سال شایع ترین علت کاهش بینایی، بیماری ماکولاست که یکی از عوامل آن می تواند ارثی باشد.

 در جریان بعضی بیماری های چشم قسمتی از شبکیه که ماکولا ( لکه زرد) نام دارد ممکن است  در نتیجه تجمع بیش از معمول آب دچار افزایش ضخامت شود که اصطلاحا به ٱن” ورم شبکیه” یا “اورم ماکولا “یا “ادم ماکولا” می گویند.

 از جمله بیماریهایی که به طور شایع باعث این وضعیت می شوند دیابت می باشد. در دیابت به دلیل آسیب  جدار عروق ٱب بیشتری نسبت به حالت معمول با خروج از عروق در داخل بافت شبکیه جمع می شود که ممکن است  باعث اختلال در عملکرد طبیعی بینایی می شود. در صورتی که این وضعیت  برای مدت طولانی ادامه داشته باشد و درمان نشود معمولا سبب ٱسیب دائمی بافت شبکیه می شود.

 علاوه بر دیابت بدنبال اعمال جراحی داخل چشمی و  یا در جریان بیماری های دیگری مانند التهاب های داخل چشم و انسداد سیاهرگی  شبکیه هم ممکن است ورم شبکیه  ایجادشود. در جریان بیماری تحلیل وابسته به سن ماکولا هم  معمولا ادم ماکولا ایجاد میشود.

تشخیص این وضعیت با معاینه  در مطب و در  صورت لزوم تصویر برداری شبکیه براحتی داده میشود.

درمان ادم شبکیه بسته به علت ایجاد کننده آن متفاوت است. گاهی باید مدتی قطره تجویز شود  و گاهی لیزر های مخصوص به آن , ولی در بیشتر موارد نیاز به تزریق داروهای مخصوصی در اطراف چشم یا داخل چشم ایجاد میشود. در موارد مقاوم به درمانهای اولیه گاهی انجام عمل جراحی  شبکیه ضرورت پیدا میکند.

عوامل اکتسابی نیز در ایجاد این بیماری تاثیرگذار است. سیگار کشیدن، این بیماری را وخیم تر می کند و سبب بروز زودتر آن می شود و علاوه بر این، بیماری فشار خون و بالابودن چربی و نداشتن فعالیت بدنی نیز بیماری را تشدید می کند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.