اطلاعاتی درباره بیماری AS –

AS یک بیماری روماتیسمی دردناک و پیشرفت کننده است.

این بیماری اصولا مفاصل ستون فقرات را درگیر میکند . اما میتواند سایر مفاصل و رباط ها(ligaments –tendons ) را نیز گرفتار نماید . همچنین سایر اندام مانند چشم ،ریه ،روده و قلب نیز میتوانند درگیر شوند.

بیماری ASعملا چه اتفاقی رخ میدهد؟

التهاب در نقاطی که رباط ها و تاندون های خاص به استخوانها میچسبند ، رخ میدهد (enthesis ). متعاقب آن فرسایش تدریجی استخوان در محل اتصال ایجاد میشود همینکه التهاب فروکش میکند ،در اثر روند التیام استخوان های جدید ایجاد گردیده و توسعه می یابند و در محلی که استخوان اضافی تشکیل شده ، بافت استخوانی ، جایگزین بافت ارتجاعی رباط ها و تاندون ها میشود و نتیجتا حرکات مفصل محدود میشود . التهاب مجدد بتدریج منجر به تشکیل استخوان های اضافی بیشتر و در نتیجه یکپارچگی و ثابت شدن ستون فقرات کمری و پشتی میگردد.

مفاصل بین استخوان های لکن خاصره و استخوان خاجی (Sacrum ) معمولا در ابتدا و زودتر درگیر میشود و بعد مهره های پائینی و کمری ، و در زمان های بعد پشت سینه ، گردن و شاید مفاصل دیگر .

آیا بیماری AS همان بیماری (Spondylosis ) خشکی و چسبیدن مهره های ستون فقرا ت در افراد مسن است؟

خیر ، با اینکه تلفظ آنها شبیه است اما متفاوت هستند ، Spondylosis به معنای یک دوره فرسودگی عادی است که در آدمهای مسن بیشتر متداول است . در حالیکه AS مربوط به شرایط التهابی است که به تدریج استخوا ن های اضافی و جدید می سازد و منجر به یکپارچگی استخوان ها میشود. تمرینهای درمانی مخصوص و می سازد و منجر به یکپارچگی استخوان هامیشود. تمرینهای درمانی مخصوص و مناسب که برای بیماران AS طراحی شده است ، برای کسانیکه از ناراحتی Spondylosis رنج میبرند میتواند مضر هم باشد.

آیا AS یک بیماری رایج است؟

بیماری AS تقریبا به نسبت یک نفر از هر ۲۰۰ نفر مرد و یک نفر از هر ۵۰۰ نفر زن در انگلستان دیده میشود.

چه کسانی به AS مبتلا میشوند ؟‌

هر فردی (‌مرد زن و کودک )‌ میتواند به AS مبتلا شود . این بیماری بطور اخص دربین سنین اواخر نوجوانی ، و تا دهه سوم عمر با میانگین حدود ۲۴ سالگی حمله خود را شروع می کند . درعین حال علائم بیماری میتواند دردیگر دوره های عمر نیز بروز نماید. در مردان بیماری AS در حدود سه برابر بیشتر از زنان معمول است .

آیا بیماری در مردها زن ها و کودکان فرق دارد؟‌

بیماری AS در مردان و زنان و کودکان کمی متفاوت است .

در مردان : درگیری و آسیب لگن خاصره و ستون فقرات شایع تر است . نقاط دیگری که ممکن است مبتلا شوند عبارتند از قفسه سینه ، مفصل ران ، شانه ها و پا

در زنان : درگیری و التهاب ستون فقرات معمولا به شدت مردان نیست ،‌لگن خاصره مفاصل ران ، زانوها ، مچ دست ، قوزک پا نقاطی هستند که بیشترین محل درگیری و ابتلا در زنان میباشند

درکودکان : برای کودکان قبل از رسیدن به سن ۱۱ سالگی ، بروز علایم AS غیر عادی و نادر است . درکودکان مفاصلی که مشخصا مبتلا میشوند ، ابتدا زانوها ،‌قوزک پا ، پاها ، مفاصل ران و کفل ها هستند در دوره سنین جوانی ، ممکن است AS به یک دوره طولانی بیماری مفاصل ران کشیده شود که نهایتا گاهی این ناراحتی نیازمند جراحی و تعویض مفصل ران در سنین بزرگتر میگردد.

نشانه های بارز بیماری AS عبارتند از :

*شروع تدریجی خشکی و درد پشت در طول هفته ها وماهها (بیش از چند ساعت و چند روز(

*خشکی و سفتی و درد در بامداد ، که تدریجا در طول روز با حرکت و ورزش ازبین میرود و یا کاهش می یابد.

*تداوم ناراحتی بیش از سه ماه ، (‌که با وقوع ناراحتی های کوتاه مدت فرق دارد(

*احساس بهتر شدن بعد از حرکت و ورزش و احساس بدتر شدن بعد از سکون طولانی

*کاهش وزن ، مخصوصا در مراحل اولیه .

* احساس تب و عرق شبانه

آیا AS برروی دیگر مفاصل نیز اثر میگذارد؟

بله AS گاهی سبب ناراحتی و دردهای طولانی و ورم در مفصل ران ، زانو قوزک و مچ پا میشود . در واقع هر مفصل میتواند درگیر شود. در اغلب اوقات درد و ورم بعد از درمان فرو مینشیند . اما خیلی اهمیت دارد که مفصل ران را بحالت کشیده و تحت کشش قرار دهند ،‌تا پس از بهبود و التهاب باعث خمیده ماندن و خشک شدن مفاصل ران نگردد و فرد مبتلا در حالت متمایل به جلو و خمیده نماند. استخوان پاشنه پامخصوصا در دو ناحیه دچار درد و آسیب میشود، رایج ترین نقطه زیر پاشنه پا و با فاصله سه سانتیمتری از پشت پا است . به آن التهاب غلاف کف پا (Plantar Fasciit ) گفته میشود. ممکن است هفته ها طول بکشد. این ناراحتی با استفاده از یک کفش مناسب که فشار وزن را از روی پاشنه پا کاهش میدهد ، بهتر میشود.

ناحیه دیگری که کمتر شایع است ، رباط پشت پا (Achilles tendon ) در جایی که به استخوان پاشنه وصل میباشد ، فشار کفش میتواند آنرا شدیدترچگونه AS به قلب اثر میگذارد ؟

بیماری AS گاهی میتواند بر قلب اثر خفیفی بگذارد. در بسیاری از موارد این تاثیر آنقدر خفیف است که به سختی قابل تشخیص میباشد. A.S ممکن است باعث نشت دریچه آئورت شود. (Aortic valve leak ) اغلب اوقات برهدایت فعالیت الکتریکی درون قلب نیز اثر میگذارد . درمورد چنین عوارض ، معمولا از طرف خود بیمار شکایتی ابراز نمیشود.

گفتگو کنید

3 نظر

  1. سلام گروهی رو تشکیل دادیم تا دوستانی ک مبتلا ب بیماری رماتیسم ستون فقرات هستن در اون دور هم جمع باشن برای درک بهتر لطفا درصورت شناخت افراد اطلاع رسانی بشه

  2. سلام.من هم مبتلا به رماتیسم ستون فقرات هستم و مایل هستم عضو بشم

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.