مسمومیت غذایی چیست -مسمومیت غذایی زمانی روی می دهد که شما خوراکی یا نوشیدنی آلوده به باکتری، ویروس یا مواد مضر را بخورید. بعضی وقت ها باکتری در غذا تولید سم می کند و این سم باعث ایجاد بیماری می شود.

مسمومیت غذایی چیستعلایم مسمومیت غذایی چیست؟

علایم مسمومیت غذایی می تواند چند ساعت تا چند روز پس از مصرف خوراکی یا نوشیدنی آلوده ایجاد شود. این مدت زمان با توجه به نوع مسمومیت و مقدار غذا یا نوشیدنی خورده شده متفاوت است. علایم ممکن است شامل این موارد باشد:

درد شکم
اسهال
تب
کاهش اشتها
تهوع
استفراغ
ضعف و خستگی
ممکن است یک نفر یا کل افرادی که غذا یا نوشیدنی آلوده را مصرف کردند دچار مسمومیت غذایی شوند. که بستگی به سم باکتری یا ویروس و میزان حساسیت افراد دارد.

چه افرادی بیشتر مستعد مسمومیت غذایی هستند؟

احتمال ابتلای کودکان و سالمندان به مسمومیت غذایی بیشتر از دیگران است. همچنین خطر ابتلا به مسمومیت غذایی در صورت مبتلا بودن به این بیماری ها بیشتر است.

ابتلا به بیماری های مزمن، مانند بیماری های کلیه و دیابت
بارداری
ضعف سیستم ایمنی، که می تواند به علت مصرف دارو پس از پیوند اعضا، برخی داروهای شیمی درمانی یا بیماری ایدز باشد.

در صورت ابتلا به مسمومیت غذایی چه کارهایی باید انجام داد؟
بیشتر مسمومیت های غذایی خفیف هستند و پس از چند روز از بین می روند. در طی مدت بهبودی، هدف جلوگیری از دهیدراسیون یا از دست دادن آب بدن است. دهیدراسیون باعث از دست دادن مایعات، مواد معدنی و مواد مورد نیاز بدن می شود.
تا زمانی که اسهال و استفراغ ادامه دارد، از خوردن غذاهای جامد و لبنیات خودداری کنید. زمانی که احساس بهبودی کردید می توانید به راحتی بخورید و بیآشامید. سعی کنید با خوردن غذاهای سبک و میوه هایی مانند موز شروع کنید و از خوردن غذاهای ادویه دار، مواد شیرین، لبنیات و مواد غذایی چرب و شیرین خودداری کنید. مایعات فراوان بنوشید ولی شیر و نوشیدنی های کافئین دار نخورید.

چگونه می توان دهیدراسیون یا از دست دادن بیش از حد آب را تشخیص داد؟
علایم دهیدراسیون شامل این موارد است:

کاهش یا عدم ادرار، یا تیره شدن رنگ ادرار نسبت به حالت طبیعی
خشکی دهان
خواب آلودگی یا خستگی
تشنگی بیش از حد
سردرد
گیجی
احساس سرگیجه یا سبکی سر
برای درمان دهیدراسیون خفیف، تلاش کنید آب بنوشید. سوپ و آب میوهی مخلوط شده با آب می توانند کمک کننده باشند. از خوردن چای، قهوه و دیگر نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید. این نوشیدنی ها دهیدراسیون را بدتر می کنند. به کودکانی که دهیدراسیون خفیف دارند محلول ORS بدهید. محلول ORS شامل نمک، شکر، پتاسیم و دیگر مواد مغذی است و به جایگزینی مایعاتی که از بدن خارج شده کمک می کند. شما می توانید ORS را از داروخانه ها تهیه کنید.
موارد شدید دهیدراسیون باید در بیمارستان درمان شوند. ممکن است در بیمارستان برای جبران مایعات و مواد معدنی بدن، سرم به بیمار وصل کنند.

آیا مسمومیت غذایی خطرناک است؟
مسمومیت غذایی می تواند خطرناک باشد. دهیدراسیون و همچنین برخی از انواع مسمومیت ها می تواند خطرناک باشد. مسمومیت غذایی ناشی از باکتری لیستریا برای جنین زنان باردار خیلی خطرناک است. معمولا عفونت برای مادر خفیف است ولی می تواند باعث سقط جنین، مرده زایی و ایجاد اختلالات تکاملی در جنین شود. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نیز در خطر ابتلا به مشکلات ناشی از لیستریا هستند.
مسمومیت غذایی ناشی از باکتری E.coli می تواند باعث ایجاد سندرم اورمی همولیتیک شود. سندرم اورمی همولیتیک می تواند باعث نارسایی کلیه خصوصا در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند شود.

چه غذاهایی بیشتر باعث مسمومیت غذایی می شوند؟
خوردن گوشت نپخته، لبنیات پاستوریزه نشده و میوه و سبزیجات نشسته شایع ترین علت های مسمومیت غذایی هستند. مسمومیت غذایی بیشتر در پیکنیک و رستوران ایجاد می شود، جایی که غذا مانند سس مایونز سالاد برای مدت زیادی خارج از یخچال نگهداری می شود.

چگونه می توان از ابتلا به مسمومیت غذایی پیشگیری کرد؟
با انجام کارهایی که ذکر می کنیم می توانید از ابتلا به مسمومیت غذایی جلوگیری کنید:

میوه ها و سبزیجات را کاملا بشویید
چاقو و دیگر لوازم آشپزخانه را قبل از تماس با دیگر مواد خوراکی تمیز کنید
دست ها و وسایل آشپزخانه را اکثر اوقات بشویید
گوشت خام و نپخته را در مجاورت دیگر وسایل آشپزخانه و مواد خوراکی قرار ندهید
از چاقویی که برای بریدن گوشت خام استفاده کردید برای بریدن دیگر مواد خوراکی که پخته نمی شوند استفاده نکنید
مواد غذایی که تاریخ گذشته هستند را استفاده نکنید
کنسروهای باد کرده و فرو رفته را مصرف نکنید
باقی مانده غذا را در صورتی که در طی 4 ساعت مصرف نمی کنید داخل یخچال بگذارید
قارچ های ناآشنا و وحشی را نخورید
در رستوران ها و اماکن عمومی از خوردن مواد غذایی که برای مدت طولانی خارج از یخچال نگهداری می شوند خودداری کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.