عفونت تناسلی در زنان –

آیا ترشح از واژن طبیعی است؟ بلی. غددی که در واژن و دهانه رحم قرار دارند، مقدار کمی مایع تولید می کنند. این مایعات هر روز به خارج از واژن ترشح می شوند و همراه مایع، سلول های فرسوده و پیر لایه داخلی واژن نیز خارج می شوند.

بدن از این طریق واژن را سالم و تمیز نگه می دارد. این ترشحات معمولا شفاف یا مقداری شیری رنگ هستند و بوی بدی ندارند. رنگ و غلظت ترشحات در طی دوره قاعدگی تغییر می کند. در زمان تخمک گذاری، شیردهی و تحریک جنسی ترشحات غلیظ تر می شود.

عفونت تناسلی در زنانچه تغییراتی در ترشحات واژن نشانه بیماری است؟
تغییراتی شامل افزایش ترشح، تغییر در رنگ و بوی ترشحات، احساس ناراحتی، خارش و سوزش در اطراف واژن ممکن است نشانه بیماری باشد. همچنین، ترشح خونی رنگ در زمانی که غیر از قاعدگی نیز نشانه بیماری می تواند باشد. در صورت داشتن هریک از این علایم به پزشک مراجعه کنید.

نکاتی برای پیشگیری از عفونت های تناسلی

پس از اجابت مزاج، محل را از جلو به عقب بشویید تا باکتری ها از مقعد وارد واژن یا مجرای ادراری نشوند.
لباس های زیر، از جنس کتان بپوشید.
از پوشیدن لباس های زیر تنگ، لباس شنا، شلوارهای کشی برای مدت طولانی خودداری کنید.
اگر فکر می کنید ک پودر لباس شویی یا پودر و مایع نرم کننده لباس باعث افزایش حساسیت در ناحیه تناسلی می شود، آن ها را تغییر دهید.
کاندوم یا برخی ژل های لغزنده کننده باعث ایجاد مشکلات تناسلی و افزایش حساسیت در برخی خانم ها می شود. اگر فکر می کنید این چیزها باعث ایجاد مشکل در شما می شود، نوع آن ها را تغییر دهید.
از قرار گرفتن در وان و حمام آب داغ خودداری کنید.
روزانه حمام بروید یا دوش بگیرید و به آهستگی محل را خشک کنید.
از پدهای رنگی و معطر و اسپری های زنانه در ناحیه تناسلی استفاده نکنید.

چه عواملی باعث ایجاد تغییرات در ترشحات تناسلی می شود؟
اگر تعادل طبیعی باکتری های واژن به هم بخورد باعث ایجاد تغییر در ترشحات می شود. بسیاری از موارد می توانند باعث این تغییرات شوند، مانند استفاده از پد یا اسپری معطر، برخی صابون ها، حمام آب داغ، مصرف آنتی بیوتیک، دیابت، حاملگی و عفونت.

عفونت قارچی تناسلی چیست؟
اغلب مقدار کمی قارچ در واژن وجو دارد. اما اگر به مقدار زیاد رشد کنند باعث ایجاد عفونت قارچی می شود. در صورت مصرف آنتی بیوتیک، باردار بودن، ابتلا به دیابت و گرم و خیس عرق شدن، احتمال ابتلا به عفونت قارچی افزایش می یابد. بعضی خانم ها به دلایل نامشخص مکررا مبتلا عفونت های قارچی می شوند.

علایم عفونت قارچی تناسلی

ترشحات سفید و پنیری
تورم و درد ناحیه تناسلی
خارش شدید
ارتباط جنسی دردناک

عفونت قارچی تناسلی چگونه درمان می شود؟
عفونت قارچی تناسلی معمولا با قرار دادن کرم یا شیاف داخل واژن درمان می شود. برای کاهش خارش می توان کرم را روی ناحیه تناسلی نیز مالید. عفونت قارچی تناسلی با مصرف قرص نیز درمان می شود.

عفونت باکتریایی تناسلی چیست؟
برخی باکتری ها به صورت طبیعی داخل واژن وجود دارند. اگر رشد برخی از باکتری خیلی زیاد شود می تواند باعث ایجاد عفونت شود. علت اینکه چرا برخی از خانم ها زیاد دچار این نوع عفونت می شوند چندان مشخص نیست.

علایم عفونت باکتریای تناسلی

ترشحات سفید، خاکستری یا مایل به زرد
بویی شبیه بوی ماهی خصوصا پس از ارتباط جنسی یا پس از شستشو ماده شوینده
خارش و سوزش
قرمزی و تورم خفیف ناحیه تناسلی
عفونت باکتریایی تناسلی چگونه درمان می شود؟
راه های درمان متفاوت است. پزشک ممکن است قرص خوراکی، یا کرم با ژل که داخل واژن گذاشته می شود تجویز کند. خیلی مهم است که دراو را بر طبق دستور پزشک مصرف کنید.
اگر پزشک داروی مترونیدازول یا داروی دیگری را تجویز کرد، در مورد دیگر داروهایی که مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید.

عفونت تریکوماتوزیس چیست؟
این عفونت با یک نوع ارگانیسم ایجاد می شود. ممکن است شما مبتلا به این عفونت شوید ولی برای مدتی علایمی نداشته باشید. این عفونت معمولا از راه ارتباط جنسی بدون استفاده از کاندوم از قردی که مبتلا است منتقل می شود. علایم این نوع عفونت بدین شرح است:

ترشح حباب دار آبکی، مایل به زرد یا سبز
بوی نامطبوع
سوزش و خارش هنگام دفع ادرار
اغلب پس از قاعدگی ایجاد می شود
این عفونت معمولا با مصرف آنتی بیوتیک خوراکی درمان می شود.

چه نوع عفونت های دیگری وجود دارد؟
دو نوع عفونت آمیزشی به نام های سوزاک و کلامیدیا نیز می تواند باعث ترشح از واژن شود. این بیماری ها معمولا یاعث عفونت باکتریایی دهانه رحم می شوند. بعضی اوقات ممکن است تنها علامت افرایش ترشح از واژن باشد. هر دوی این عفونت ها با آنتی بیوتیک خوراکی یا تزریقی درمان می شوند.

آیا باید شوهر نیز درمان شود؟
گاهی اوقات لازم است که شوهر نیز درمان شود. پزشک در این مورد تصمیم می گیرد. ممکن است لازم باشد که از داشتن ارتباط جسی خودداری کنید یا تا زمان بهبودی از کاندوم استفاده نمایید.

Join the Conversation

1 Comment

  1. سلام
    من دختري 27 سأله هستم كليه هام و قسمت زير نافم بعضي اوقات دردميكنه . حدود 6 سال هست كه از واژنم ماده سبز و خاكستري رنگ كه بوي خيلي بد داره مياد بيرون . خيلي افسردم كرده .تو شهرستان زندگي ميكنم . اصلا دارو هايي كه ميخورم فايده ندارن الآن دو ساله ديگه دوا نميخورم .خواهش ميكنم بهم كمك كنيد

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.