مقاله درباره التهاب لوزالمعده –

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت التهاب پانکراس (لوزالمعده) است. لوزالمعده غده ای نزدیک معده و کبد است که به جذب و هضم غذا کمک می کند. پانکراتیت می تواند مزمن یا حاد باشد. التهاب پانکراس می تواند منجر به آسیب پانکراس (لوزالمعده) شود. اما داروهایی وجود دارند که به کنترل درد شما کمک می کنند و شما را به زندگی عادی باز می گردانند.

علت ایجاد پانكراتیت چیست؟

عوامل متعددی هستند كه می توانند باعث بروز پانكراتیت شوند. شایع ترین علت پانكراتیت استفاده از الكل است. سایر علل عبارتند از:

سیگار
سنگ های صفراوی
برخی داروها
مقادیر بالای تری گلیسیرید خون
مقادیر بالای هورمون پاراتیروئید در خون
مقادیر بالای كلسیم در خون
سرطان لوزالمعده
سیستیك فیبروز
سابقه خانوادگی پانكراتیت
جراحی های شكم
آسیب های وارده به شكم

علائم پانكراتیت چیست؟
علائم پانكراتیت حاد عبارتند از:

درد شكمی كه به پشت منتشر می شود و پس از غذا خوردن بدتر می شود.
تهوع
استفراغ
تب
تپش قلب
افرادی كه پانكراتیت مزمن دارند نیز درد شكمی، تهوع و استفراغ را تجربه می كنند. بعلاوه علائم زیر در این بیماران دیده می شود.

مقادیر بالای قند خون
كاهش وزن ناخواسته
اسهال
زردی

پانکراتیتپانكراتیت چگونه تشخیص داده می شود؟
پزشك آزمایشاتی روی نمونه های خون و مدفوع شما انجام خواهد داد. پزشك با سونوگرافی شكم شما را مشاهده می كند. علاوه بر آن پزشك با استفاده از MRI یا CT scan هم می تواند شكم شما را مشاهده می كند.

درمان پانكراتیت چیست؟
اگر مبتلا به پانكراتیت شده اید لازم است چند روز در بیمارستان بستری شده و مایعات وریدی، آنتی بیوتیك ها و داروهای ضد درد را مصرف نماید. ابتدا لازم است برای مدتی چیزی نخورده و ننوشید تا لوزالمعده استراحت كند.
اگر پانكراتیت مزمن داشته باشید، برنامه درمانی شما شامل رژیم غذایی كم چربی، داروی رفع درد، انسولین برای مبارزه با افزایش قند خون و قرص های آنزیم خواهد بود. بیمارانی كه پانكراتیت دارند نباید الكل بنوشند و یا سیگار بكشند.
اگر درد مزمن یا شدید بود، نیاز به آزمایشات بیشتر و یا جراحی خواهید داشت. در برخی افراد دیابت یا سرطان لوزالمعده ایجاد می شود. و این به دلیل آسیب هایی است كه التهاب مزمن لوزالمعده ایجاد می كند. در این شرایط درمان تغییر می كند.

باید انتظار چه چیز دیگری را داشته باشم؟
پانكراتیت می تواند یك بیماری پیش رونده باشد. ممكن است علائم برای مدتی بهبود یابند یا بدتر شوند. ممكن است احساس افسردگی، عصبانیت و كلافگی كنید. درد مزمن شما را از انجام امور روزمره باز می دارد. برای كنترل این شرایط بایستی با پزشك خود صحبت كنید.

برای کنترل پانکراتیت چه باید کرد؟
برای كنترل پانكراتیت خود می توانید توصیه های زیر را انجام دهید:

دستور پزشك را به دقت دنبال كنید.
برای برنامه ریزی در خصوص رژیم غذایی سالم و كم چرب با پزشك خود همكاری كنید.
سیگار و مصرف مشروبات الكلی را قطع كنید.
برای جلوگیری از كاهش آب بدن، به مقدار كافی آب بنوشید. پانكراتیت ممكن است منجر به بروز دهیدراتاسیون (كاهش آب بدن) شود.
اگر پانكراتیت مزمن سبب بروز افسردگی شد، با پزشك خود صحبت كنید.
لیستی از اهدافتان را برای بهبود كیفیت زندگی خود بنویسید (مانند بهتر خوابیدن یا ورزش) برای كاهش استرس، تمرینات ریلكس شدن را بیاموزید.

Join the Conversation

7 Comments

 1. سلام من 2سالی هست که بامشکل معده مواجه شدم وتحت نظر بودم ازمایشات مکرر انجام دادم اندوسکوپی شدم همه اینا مشکلی نداشته هر3 الی 5 ماه یکبار دچار درد شکم که بیشتر درو ناف شامل میشه وباعث حالت تهوع شدید که میارم بالا تقریبا تا 2 روز استفراغ من ادامه داره و با امپول هم رفع نمیشه و ازمایش خونی که جدیدا انجام دادم نشان داده انزیم معده خیلی بالاست و غذا هضم نمیشه و هنوز هم نتیجه نگرفتم وحالت تهوع همچنان با من هست میشه راهنمایی بکنید منو

  1. شما به دکتر ایمان زاده مراجعه کنید من با مراجعه به ایشون از رفلاکس رهایی یافتم ایشئن مفوق تخصص دستگاه گوارشن

   1. سلام تطفا ادرس دکتر ایمان زاده رو بنویسین

 2. از ازمایش خون میشه تشخیص داد ورم لوزالمعده رو؟

 3. سلام. ٢٦ سالمه و مجرد
  من ٢ سال پيش ورم پانكراس داشتم و علت ورم هم مشخص نشد وطبق آزمايشات آنزيمهاى ليپاز و آميلازم فوق العاده بالا بود و با آمپول اوكتروتايد و قرص پانكراتين خوب شدم ولى شديدا افسرده هستم و بى حال و بى اشتها نميدونم چكار بايد كنم ك روحيه ام خوب شه و اصلا اميدى به زندگى ندارم و همش گريه ميكنم.
  برا رفع افسردگيم چكار كنم ؟شديدا هم لاغرم و ٣٧ كيلو ام

  1. مقالات مربوط به افسردگی و راهکارهای رفع افسردگی رو مطالعه کنید و از اون بهتر به یک روانشناس برای درمان افسردگیتون مراجعه نمایید. حتما کمکتون می کنه.
   ورزش کنید ورزش روی اشتهاتون تاثیر میذاره.
   در جمع حضور داشته باشید . با دوستان شاد رابطه برقرار کنید. اهنگهای شاد گوش کنید .
   موفق باشید .

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.