لیستریوز چیست –

 عفونت لیستریایی و بیماری چرخش عناوین دیگری هستند که برای بیماری لیستریوز می توان نام برد.

این بیماری از دیگر بیماری های مشترک میان انسان و حیوان است.عامل این بیماری باکتری لیستریا منو سیتوژنز می باشد این باکتری از انواع گرم مثبت و بی هوازی است. همچنین این باکتری توانایی تولید هاگ یا اسپور را ندارد. این باکتری از طریق مواد غذایی از جمله شیر ، سبزیجات و گوشت آلوده به انسان منتقل می‌شود.
لیستریا اغلب در جفت و جنین و سیستم عصبی جای میگیرد.

لیستریوزدر بزرگسالان و البته خانم های غیر باردار باعث ایجاد مننژيت اوليه و انسفاليت می گردد. افراد مسن تر يا افرادي كه وضعیت ايمني بدن آن ها پايين است، مانند افرادی که دارای پيوند اعضاءباشند ، مبتلايان به لنفوم و ايدز مستعد بيماري هستند . در صورتیکه ليستريا مونوسيتوژنز به سيستم عصبي مركزي حمله کند منجر به بيماري حاد مي شود كه كشندگي آن بسیار بالاست .البته در بين افرادي كه از بيماري بهبود يافته اند، علايم نورولوژيك باقي مي گذارد . مادران باردار بیشتر در معرض خطر ابتلا به ليستريوز هستند. ليستريا مونوسيتوژنز در زنان باردار باعث به وجود آمدن بيماري مشابه آنفولانزا مي گردد كه در صورت عدم درمان، مي تواند به علت ایجاد التهاب جفت و يا پرده آمنيوتيك و عفونت جنين منجر به سقط جنین گردد، تولد نوزاد مرده و يا تولد زودهنگام نیز از دیگر عوارض این بیماری در زنان باردار می باشد زیرا كه اين باكتري قادر است از جفت عبور کند. عفونت لیستریوز در زنان باردار اغلب هیچ علامت مشخصی ندارد و تنها علایمی مشابه آنفولانزا در مدت سه ماهه آخر بارداری ظاهر می گردد. اما تیره شدن مایع آمنیوتیك، دردكمر، تب و لرز، زایمان زودرس و التهاب كلیه و لگن از نشانه‌های لیستریوز می باشد.

دوره نهفتگی این بیماری 31 روز می باشد ولی معمولا بین 11 تا 62 روز متغیر است

هنگامی این باکتری توسط اعصاب ویا در اثر الودگی چشم به مغز برسد نوع عصبی این بیماری به وجود می آید. و در صورت بلع میکروب و ورود آن به جریان خون باعث به وجود آمدن نوع احشایی بیماری می شود.
زنان باردار با رعایت نکات زیر میتواند خطر ابتلا به لیستریوز را بکاهند:

• پرهیز از خوردن گوشت‌های کارخانه‌ای مانند هات‌داگ و کالباس و مانند آنها
• پرهیز از خوردن شیر غیرپاستوریزه و یا شیر خام و فرآورده های تولید شده از آن.
• پرهیز از خوردن ماهی های دودی و سایر غذاهای دریایی دودی شده که نیاز است آنها را در یخچال نگهداری کنیم.

علایم بیماری:
تیره گی مایع آمنیوتیك، دردكمر، تب و لرز، زایمان زودرس و التهاب كلیه و لگن

درمان بیماری:
مصرف آنتی بیوتیك‌ها برای درمان توصیه می‌شود که البته با تجوز پزشک باید مصرف شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.