با موهای چرب چه کنیم » غدد چربي، وظيفه محافظت از مو را بر عهده دارد، اما گاهي به علت ترشح زياد غدد، مو ظاهر چرب پيدا مي کند. عوامل زيادي در چرب بودن مو نقش دارد که يکي از آن ها ارثي بودن است.

بنابراين اگر مادر يا پدر، داراي موهاي چرب است، احتمال چرب بودن موهاي فرزندان وجود دارد. در زنان و دختران، نوسان هورموني نقش مهمي در چربي يا خشکي موها ايفا مي کند. اگر قاعدگي نامنظم داريد يا قرص ضد بارداري مصرف مي کنيد، هورمون ها کاهش و افزايش پيدا مي کند و باعث چرب شدن مو مي شود. عوامل ديگري نيز در اين زمينه موثر است. هر چه مو نرم تر باشد، غدد چربي نيز بيشتر است.

درمان چربی موی سر

درمان موی چرب

اين گونه افراد بايد به طور روزانه با شامپو ي مخصوص موهاي چرب، موي خود را بشويند. مو بايد به خوبي با آب شسته شود تا شامپو در موها باقي نماند. از طرفي نبايد از نرم کننده استفاده شود زيرا نرم کننده لايه اي روي مو ايجاد مي کند. از برس زدن زياد مو نيز بپرهيزيد زيرا برس زدن، غدد چربي را تحريک مي کند و چربي در تمام مو پخش مي شود.

پس از شامپو کردن، مو را با سرکه يا آب ليموي رقيق شده بشوييد و در آخر با آب معمولي آب بکشيد. کافي است ۲ قاشق غذاخوري سرکه سفيد يا آب ليمو را با يک ليوان آب مخلوط کنيد.

جوشانده جو که تأثير خشک کننده دارد، باعث کاهش چربي مو مي شود. پس از شامپو کردن، موها را با مخلوطي از آب جو و آب بشوييد.

چاي حاوي اسيد تانيک است و به عنوان منقبض کننده، چربي مو را کم مي کند. هنگام حمام کردن، ابتدا موها را با چاي بشوييد و پس از چند دقيقه شامپو کنيد.

يکي از بهترين درمان ها براي موهاي چرب، ژل آلوئه ورا است.

به کمي شامپو، يک قاشق غذاخوري آب ليمو و يک قاشق مرباخوري ژل آلوئه ورا اضافه کنيد و در يخچال قرار دهيد. اين مخلوط به مدت يک هفته در يخچال مي ماند. براي رفع چربي، موها را هر روز با اين مخلوط بشوييد.

زرده تخم مرغ علاوه بر از بين بردن چربي مو باعث براقي آن نيز مي شود. در ۲ عدد تخم مرغ هم زده، چند قطره آب ليمو بريزيد و هم بزنيد سپس به موهاي مرطوب بماليد و بگذاريد ۵ تا ۷ دقيقه بماند، بعد کاملاً با آب بشوييد. هفته اي ۲ يا ۳ بار از اين مخلوط استفاده کنيد.

برگ هاي نعناع نيز در از بين بردن چربي مو موثر است.

يک مشت برگ نعناع و ۲ ليوان آب را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقيقه بجوشانيد و به شامپو اضافه کنيد و به موها بماليد.

از آن جا که اين ماده غليظ است، چربي پوست سر را به خود مي کشد و خارش را نيز برطرف مي کند. جودوسر پخته شده در آب را کنار بگذاريد تا خنک شود سپس به پوست سر بماليد و بگذاريد به مدت ۱۵ دقيقه بماند.

جوش شيرين نيز چربي مو را از بين مي برد. ۲ تا ۳ قاشق غذاخوري جوش شيرين را با يک ليتر آب مخلوط کنيد و به موها بماليد و بگذاريد ۲۰ دقيقه بماند سپس موها را بشوييد.

دمنوش رزماري را پس از شامپو کردن به موها اسپري کنيد.

منبع : پزشک تو – راههای درمان چربی مو

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.