میوه ای شبیه شاه توت و توت فرنگی است و به رنگ زرد یا سرخ مایل به سیاه یافت می‌شود. میوه تمشک ترش مزه بوده و به صورت خام یا پخته، شربت، کمپوت و … خورده می‌شود.بوته تمشک در مناطق گرم و مرطوب، در جنگلها و صحراها می‌روید و گاهی آن را می‌کارند.

تمشک درختچه‌ای از تیره گل سرخیان است که به حالت وحشی در نقاطی مانند گیلان و مازندران و آذربایجان فراوان است. در گیلان و مازندران به این گیاه تمش، ولش، بولوش و بوروش و در آذربایجان بؤیورتکن می‌گویند. تمشک گیاهی است با ساقه‌های تیغ‌دار که در کنار جاده‌ها و مزارع و جنگل‌ها به صورت انبوه می‌روید برگهایش متناوب و گوشوارک‌دار و شامل ۳ تا ۵ برگچه است.
ساقه‌های تمشک نرم و به رنگ قرمز و دارای خارهای دراز است. برگهای آن متفاوت و بیضی شکل و اطراف آن کنگره کنگره و به شکل دندانه‌های اره ای است. گلهای تمشک به رنگهای سفید، صورتی یا به صورت خوشه در ماههای مرداد پدیدار می‌شود و تا مهر دوام می‌آورد. قسمتهای مورد استفاده بوته تمشک عبارتند از : میوه ، برگ، تخم ، دانه و گل .

تمشک وحشی1- جوشانده 25 گرم از برگهای تمشک در یک لیتر آب برای درمان انسداد مجاری ادرار مفید است.

2- تمشک سرشار از ویتامین‌های C وK است و دارای خواص خنک، نرم کننده و ضد اسکوربوت می‌باشد.

3- تمشک خون را تصفیه می‌کند و برای کسانی که به روماتیسم مبتلا هستند، بسیار مفید است.

4- تمشک یبوست مزاج را معالجه می‌کند.

5- تمشک برای تسکین درد سودمند است، زیرا تمشک دارای اسید سالسیلیک می‌باشد.

6- تمشک خون را قلیائی می‌کند و قند آن برای مبتلایان به مرض قند مفید است.

7- شربت تمشک برای بیماران مبتلا به سرخک و مخملک تجویز شده است.

8- تخم و دانه ای که درتمشک وجود دارد، اغلب با دندان نیز خرد نمی‌شود، ولی وقتی خورده شود درمعالجه‌ی یبوست و خشکی مزاج به طور طبیعی بسیارمؤثر است و سبب می‌شود که یبوست به کلی رفع گردد.

9- شربت تمشک، مخلوط با آب برای رفع تب تجویز شده است.

10- خوردن تمشک برای مبتلایان به مرض قند( دیابت)، تبهای صفراوی، التهاب مجاری ادرار، گلو درد( آنژین ) مفید است.

11- جوشانده 20 تا 50 گرم گل تمشک یا برگ تمشک در یک لیتر آب برای درمان ترشحات زنانگی، خونریزی در فواصل قاعدگی ، اخلاط خونی، وجود خون در ادرار، گریپ، گرفتگی صدا، آب آوردن نسوج و بیماری‌های پوستی اثر شفا بخش دارد. جوشانده

را بعد از هر وعده‌ی غذا یک استکان می‌خورند.

12- جوشانده گل یا برگ تمشک( به روشی که گفته شد) در استعمال خارجی برای درمان زخم‌های دهان، ورم لثه، درد گلو و ورم لوزه‌ها بکار می‌رود و بیمار با غرغره کردن این جوشانده دهان را می‌شوید.

13- جوشانده برگ تمشک اسهال و ورم روده را معالجه می‌کند، بدین منظور باید 40 تا 50 گرم برگ خشک تمشک را در یک لیتر آب سرد بخیسانید و به مدت 10 دقیقه آن را جوشانده و سپس بگذارید 10 دقیقه دم بکشد. پس از صاف کردن، روزی سه بار،

هر بار یک فنجان آن را بین غذاهای اصلی بنوشید.

14- جوشانده فوق برای تسکین درد معده از هر نوع که باشد مانند ترشی معده، نفخ و گاز شکم و تشنج معده مؤثر است.

15- خوردن جوشانده برگ تمشک به مقدار 3 تا 4 فنجان در روز و بین غذاهای اصلی، بند آوردن ادرار را معالجه می‌کند وبهترین دارو بر ضد درد کیسه مثانه است.

16- اگر 40 تا 50 گرم برگ خشک تمشک را در یک لیتر آب بریزید و آن را به مدت 5 تا 10 دقیقه جوشانده و پس از 10 دقیقه دم کشیدن و صاف کردن آن، به مقدار 3 فنجان در روز بین غذاهای اصلی بنوشید، دردهای نقرسی و بسیاری از انواع رماتیسم را

آرام می‌کند.

17- اگر 100 گرم برگ خشک تمشک را به مدت 10 دقیقه بجوشانید و پس از دم کشیدن و صاف کردن آن را به عنوان محلول شستشو برای شستن بیماری برفک، جوش‌های صورت و یا هر نوع تحریکات دیگر پوست به کار ببرید ، اثر شفابخش دارد.

18- تمشک دارای خاصیت ضد عفونی کننده است.

19- تمشک به علت دارا بودن ویتامین‌های C وK برای اوره و فشار خون مفید است.

20- برای معالجه کک و مک، ابتدا صورت را خوب بشوئید و سپس ورقه نازکی از تمشک به مدت یک ساعت روی صورت بمالید. این کار را چند بار تکرار کنید تا کک و مک صورت از بین برود.

21- برگ تازه تمشک را اگر بپزند و روی محل بیماری‌های پوستی قرار دهند، بیماری را التیام می‌دهد.

22- گوشت پردانه تمشک، دارای خواص توت فرنگی است و ترشی خون را از بین می‌برد.

23- تمشک،عرق آور است؛ لذا بهترین زهکش سوراخ‌های پوست است.

این گیاه به صورت خودرو و وحشی درخطه سرسبز گیلان خصوصا کنار سواحل شنی دریا میروید.

منبع :http://tandorosti.akairan.com/health/vegetable-health/2742.html

http://commons.wikimedia.org/
http://forum.1pars.com/thread422868-2.htm

lhttp://www.gchto.ir/main/media/noroz%2090/soghat.p

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.