اطلاعاتی درباره داروی ارگوتامين –

.يکي از شايع‌ترين بيماري‌ها ميگرن و يکي از رايج‌ترين داروهاي آن ارگوتامين است.

2.داروي ارگوتامين در گروه اسيد آمينه الکالوئيد ارگو طبقه‌بندي شده است و به شکل قرص‌هاي يک و دو ميلي‌گرمي در داروخانه‌هاي کشور عرضه مي‌شود.

3.سازوکار اين دارو در بدن، انقباض عضلات صاف در رگ‌هاي خوني محيطي و مغزي است، به طوري که سبب شل شدن اين عضلات مي‌شود.

4.اغلب پزشکان با بروز نخستين علايم سردرد ميگرني يک تا دو قرص و سپس در صورت نياز هر 30 دقيقه يک قرص و حداکثر شش قرص در هر حمله توصيه مي‌کنند البته ميزان مصرف نبايد بيش از 10 قرص در هفته باشد.اطلاعاتی درباره داروی ارگوتامين

5.داروي ارگوتامين نيز مانند داروهاي ديگر برخي عوارض جانبي دارد که مي‌تواند دستگاه‌هاي عصبي، قلبي، گوارشي و اسکلتي را درگير کند.

6.بي‌حسي انگشتان دست و پا، سردرد، حملات تشنجي، افسردگي، خواب‌آلودگي، درد سينه، افزايش يا کاهش فشارخون، تهوع، استفراغ، تشنگي مفرط، درد شکمي، ضعف و بي‌حسي از علايم عوارض داروي ارگوتامين است.

7.مصرف ارگوتامين در بيماران کليوي، کبدي و زخم معده ممنوع است.

8.در دوران شيردهي با احتياط مي‌توان از ارگوتامين استفاده کرد اما در دوران بارداري مصرف اين دارو ممنوع است.

9.اوج اثر اين دارو يک تا سه ساعت پس از مصرف و سوخت‌ساز آن در کبد و دفع آن از طريق صفرا صورت مي‌گيرد.

10.مصرف همزمان اين دارو با ايندرال و اريترومايسين، اختلالات دارويي در بدن ايجاد مي‌کند.

11.هنگام مصرف اين دارو بايد انتهاهاي بدن از لحاظ سردي و گزگز انگشتان کنترل شود و در صورت بروز چنين علايمي دارو را قطع کنيد.

12.براي جلوگيري از علايم گوارشي، ارگوتامين را همراه يا بعد از غذا ميل کنيد. همچنين مصرف زيرزباني اين دارو جذب بهتر و سريع‌تري دارد.

13.داروي ارگوتامين را از دسترس کودکان دور نگه داريد زيرا مصرف آن مي‌تواند براي کودکان مرگبار باشد.

14.پس از مصرف اين دارو در محيط ساکت و آرام قرار گيريد و سعي کنيد از محرک‌هاي نور و صدا اجتناب کنيد و همچنين از صحبت کردن زياد بپرهيزيد.

15.در صورت مصرف بيش از حد داروي ارگوتامين، بيمار را گرم نگه داريد و وادار به استفراغ کنيد يا با مراجعه به مراکز درماني، معده‌اش را شستشو دهيد.

منبع:سلامت

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.