تزریق ژل و انواع آن –

پر کننده های پوستی یا ژل از انواع مختلف مواد طبیعی و ساخته دست انسان یا مواد مصنوعی ساخته می شود و در طول سال ها برای تزریق در پوست مورد استفاده قرار می گرفته است. برای مثال در این زمینه می توان از هیالورونیک اسید نام برد. با تزریق ژل می توان وضعیت پوست و ظاهر صورت بیمار را بازیابی کرد و به این ترتیب ظاهر جوان تر و شاداب تری را برای بیمار ایجاد نمود. به این ترتیب می توان چین و چروک های ایجاد شده بر روی صورت را بر طرف کرد و تورفتگی های ایجاد شده در آن به خاطر افزایش سن را ترمیم نمود. به هر حال، ژل ها دارای کاربردهای مختلف هستند و مهم است قبل از استفاده آنها بیمار آشنایی مناسب با آنها داشته باشد. ژل ها دارای ضخامت های مختلف هستند و معمولاً هر چه این ضخامت بیشتر باشد، تزریق ژل در سطوح پایین تر پوست انجام می شود و به این ترتیب سطح پوست بالا آمده و خطوط و چروک های ایجاد شده بر روی آن درمان می شود. در عمل امکان تزریق ژل در نقاط مختلف صورت همچون خطوط بین دهان و بینی، آثار زخم ایجاد شده بر روی پوست، تزریق ژل گونه و چانه و نیز تزریق ژل به لب وجود دارد. ژل ها را می توان به دو گروه اصلی طبقه بندی کرد که عبارت از ژل های غیر دائمی (قابل جذب) و ژل های دائمی (غیر قابل جذب) هستند. در دهه 1980 کلاژن اولین ژلی بود که استفاده از آن در آمریکا مورد تایید قرار گرفت. به هر حال، ژل های پر کننده پوستی که هم اکنون بطور گسترده توسط بیماران در انگلستان استفاده می شوند، محصولاتی هستند که از هیالورونیک اسید ساخته می شوند. هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی است که از پوست خود فرد گرفته می شود و می تواند به صورت یک بافت زنده در بدن باشد. ژل های پر کننده غیر دائمی دیگر شامل پلی لاکتیک اسید و کلسیم هیدروکسیل آپاتیت هستند. ژل های پر کننده دائمی بطور گسترده در انگلستان استفاده نمی شوند، اما می توانند دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشند یا حتی تاثیر ناشی از استفاده آنها مادام العمر باشد. به همین خاطر در موارد خاص پیشنهاد می شود از این نوع ژل ها برای درمان بیماران استفاده شود. شما ممکن است یک نامزد مناسب برای استفاده از ژل ها باشید، اگر دارای شرایط زیر باشید:

تزریق ژل و انواع آن از نظر فیزیکی سالم هستید؛
سیگار نمی کشید؛
یک تصور مثبت و واقع بینانه در ذهن خود برای نتایج حاصل از این روش درمانی بر روی ظاهر خود دارید.
برای برخی بیماران، عمل های جراحی همچون بالا کشیدن صورت، بالا کشیدن ابرو، یا بالا کشیدن چشم می تواند بهترین انتخاب ممکن باشد. روش های درمانی مربوط به اصلاح ظاهر بیمار بدون نیاز به عمل جراحی همچون استفاده از تزریق ژل در بافت نرم نمی توانند نتایج مشابه برای بیماران به همراه داشته باشند، اما می توانند زمانی که لازم است عمل جراحی بالا کشیدن صورت مورد توجه قرار گیرد را به تاخیر اندازند.

مزایای  تزریق ژل

مزایای ناشی از استفاده ژل های پر کننده به شرح زیر می باشند:

تزیق ژل می تواند بطور قابل اتکا چین و چروک پوست را به صورتی بر طرف کنند که امکان انجام آن از طریق سایر روش ها وجود ندارد.
این ژل ها با سیستم طبیعی بدن سازگار هستند و به همین خاطر سیستم دفاعی بدن به آنها واکنش نشان نمی دهد.
در صورتی که برای بیمار مشکل ایجاد شود، امکان جذب این ژل ها با تزریق وجود دارد.
رش درمانی تزریق ژل در مقایسه با سایر روش ها کمتر تهاجمی می باشد.

درمان با تزریق ژل

روش درمانی تزریق ژل های پر کننده پوست شامل مراحل زیر است:

ارزیابی صورت و الگو برداری از آن: اگر شما قصد دارید تزریق ژل های پر کننده نرم با استفاده از خدمات یک جراح پلاستیک یا پرستاران دارای تجربه کافی را انجام دهید، لازم است وضعیت صورت و پوست شما ارزیابی شده و نواحی خاص صورت که نیاز به بزرگ کردن دارند، انتخاب شوند. به این ترتیب نقاط استراتژیک صورت شما که ممکن است نیازمند تزریق ژل هستند مشخص می شوند. به این ترتیب ممکن است از این قسمت ها عکس گرفته شود.

تمیز کردن و بی حسی:

در این مرحله صورت بیمار با استفاده از مواد آنتی باکتری تمیز می شوند. برای کاهش درد در محل تزریق ژل می توان از ابزارهای بسیار سرد برای خنک کردن پوست، مالیدن مواد بی حسی به سطح پوست، یا تزریق مواد بی حسی برای ایجاد بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر استفاده کرد. با وجودی که تزریق ژل های پر کننده بدون درد نیست، اما در اکثر مواقع امکان تحمل این درد به سادگی وجود دارد.

تزریق ژل:

تزریق ژل های پر کننده برای هر بیمار معمولاً فقط به چند لحظه زمان نیاز دارد. فرآیند تزریق، ماساژ، و ارزیابی نتایج در این مرحله انجام می شود و در صورت نیاز از ژل های اضافی استفاده می گردد. با توجه به تعداد نواحی درمان شده صورت، کل این فرآیند ممکن است به کوتاهی 15 دقیقه تا حداکثر یک ساعت باشد.

تمیز کردن و ریکاوری:

هنگامی که نتایج حاصل از تزریق ژل موفقیت آمیز به نظر رسید، باید همه علائم باقیمانده از عمل جراحی از روی صورت بیمار پاک و تمیز شود. ممکن است به شما توصیه شود از یک بسته یخ برای کاهش ورم و تسکین ناراحتی احتمالی خود استفاده کنید. هر چند ممکن است حساسیت موضع مورد نظر برای یک یا دو روز افزایش پیدا کند، معمولاً نیازی به استفاده از داروهای مسکن برای کاهش درد وجود ندارد.

بهبودی
بعد از عمل تزریق ژل نیازی به استراحت نیست. شما بلافاصله پس از تزریق ژل می توانید به فعالیت های عادی خود باز گردید. ظاهر اولیه شما پس از تزریق ژل های پر کننده پوستی می تواند شامل موارد زیر باشد:

ظاهر دارای برآمدگی بیش از حد در نواحی درمان شده
ورم و کبودی متوسط در محل تزریق
بی حسی یا قرمز شدن موقت پوست
این شرایط را می توان با استفاده از یخ تسکین داد و احتمالاً در طول چند ساعت یا چند روز بهبود چشمگیر در این رابطه مشاهده خواهد شد. هنگامی که از بافت چربی خود فرد به عنوان پر کننده پوستی استفاده می شود، دوره بهبود و ریکاوری طولانی تر است و ممکن است به چند هفته زمان نیاز داشته باشد. برای استفاده از این روش لازم است شما اطلاعات بیشتری درباره تزریق چربی داشته باشید.

عوارض تزریق ژل

تصمیم درباره استفاده از تزریق ژل بستگی به تصمیم خود شخص دارد. شما مجبور هستید در این زمان درباره مزایای حاصل از اتخاذ این روش درمانی بر اهداف خود و نیز خطرات و عوارض بالقوه ناشی از تزریق ژل های پوستی تصمیم گیری کنید. جراح پلاستیک شما و یا همکاران وی بطور دقیق درباره جزئیات خطرهای احتمالی مربوط به این روش درمانی به شما توضیح لازم را ارائه می کنند. در این زمان ممکن است از شما خواسته شود یک فرم رضایت نامه را به منظور نشان دادن درک کامل خود از این روش درمانی و نیز خطرات و عوارض بالقوه ناشی از آن امضا کنید. عوارض تزریق ژل های پر کننده پوستی نادر هستند. خطرات بالقوه این عمل نیز بستگی به پر کننده خاص مورد استفاده و دوام نسبی ماده مورد نظر دارد و شامل موارد زیر است:

ایجاد لک های شبیه جوش در صورت
عدم تقارن صورت
کبودی، خون ریزی از محل تزریق، و ورم
آسیب به پوست در نتیجه زخم ها و جراحت های احتمالی ایجاد شده
عفونت در محل تزریق
ایجاد توده های پوستی
قابلیت لمس کردن پر کننده در زیر سطح پوست
حساسیت پوست همراه با خارش
قرمزی پوست
ترمیم کمتر از حد یا بیش از حد مطلوب چین و چروک پوست
این خطرات و سایر عوارض جانبی مربوط به آن بطور کامل قبل از انجام روش درمانی از طریق رضایت نامه به شما توضیح داده خواهد شد. در این رابطه مهم است که شما همه سوالات خود را با جراح پلاستیک در میان گذارید. هر چند انتظار مشاهده نتایج مناسب در نتیجه این روش درمانی وجود دارد، ولی هیچ تضمینی برای موفقیت آمیز بودن این نتایج وجود ندارد. در برخی حالت ها، ممکن است دستیابی به نتایج بهینه در یک جلسه درمانی امکان پذیر نباشد. اکثر ژل های پر کننده با گذشت زمان از بین می روند. به همین خاطر برای حفظ نتایج ترمیمی حاصل از این روش درمانی، نیاز به تکرار فرآیند تزریق در فواصل زمانی مشخص وجود دارد.

نتایج

نتایج حاصل از بزرگ کردن بافت نرم با استفاده از تزریق ژل های پر کننده پوستی (مانند تزریق ژل به لب، تزریق ژل گونه و تزریق ژل سینه) بلافاصله برای بیمار و افراد دیگر قابل مشاهده خواهد بود. افزایش سن بیمار و متغیرهای مربوط به میزان جذب ژل ها توسط بدن می توانند بر طول مدت ماندگاری نتایج این عمل تاثیر داشته باشند.

دکتر محمد اکبری

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.