چاره يبوست پس از زايمان

مادران پس از زايمان به دلايل خاصي مانند ‌تحرك‌نداشتن، تغذيه نامناسب، كمبود مايعات بدن، مصرف داروهاي ضددرد، اكراه از دفع مدفوع به دليل درد اپي‌زيوتومي يا پارگي مجدد زخم‌هاي ناشي از زايمان دچار يبوست مي‌شوند و اما راه‌حل‌ها:…

1درمان یبوست. مصرف روزانه 12-8 ليوان آب را براي حفظ مايعات بدن فراموش نكنيد. به مراقبان زائو توصيه مي‌شود يك پارچ آب كنار بستر او قرار دهند و تشويقش كنند زماني كه شير مي‌دهد يك ليوان آب بخورد. تهيه آبميوه خانگي و چاي براي مادر مفيد است اما نبايد نوشيدني‌هاي حاوي كافئين مصرف كند زيرا كافئين ماده‌‌اي ادرارآور است و باعث دفع مايعات بدن مي‌شود.

2. رژيم غذايي مناسبي داشته باشيد. غذاهاي مفيد و مغذي حاوي فيبر، ميوه و سبزي‌هاي فاقد نشاسته مانند انجير، خرما، كلم، بروكلي، نخودفرنگي و مارچوبه را در برنامه خود بگنجانيد.

3. منيزيم ماده طبيعي شگفت‌انگيزي براي رفع يبوست است. تركيب‌هاي منيزيم مانند اكسيد منيزيم و كربنات منيزيم را از داروخانه تهيه و روزانه دوبار و هر بار 250 ميلي‌گرم از اين ماده مصرف كنيد. زماني كه مدفوع كاملا نرم شد بايد ميزان مصرف را كاهش دهيد تا حركت‌هاي روده به حالت طبيعي برگردد.

4. اگر در دوران بارداري هم مشكل يبوست داشتيد از درمان‌هايي كه درگذشته برايتان تجويز شده بود بهره بگيريد و خودسرانه از داروهاي ضديبوست استفاده نكنيد.

5. سعي كنيد از همسرتان كمك بگيريد تا برخي از كارهاي روزانه يا وظايف مراقبت از بچه را برعهده بگيرد و كم‌كم فعاليت خود را از سر بگيريد. هر چه بيشتر تحرك داشته باشيد، روده‌ها بيشتر حركت خواهند كرد. براي شروع فعاليت لازم است با همسرتان در اطراف خانه آهسته پياده‌‌روي كنيد. فعاليت و ورزش، به شرطي كه براي شما ناراحت‌كننده نباشد و احساس خستگي و درد ايجاد نكند، باعث سلامت جسم و روانتان مي‌شود، روند التيام بدنتان را بهبود مي‌بخشد و باعث تخفيف يبوست مي‌شود.

عضو تحریریه علمی ایران سلامت

دکتر مهراندخت نكاوند/استاديار دانشگاه آزاد اسلامي/كارشناس ارشد مامايي

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.