علل نرمی استخوان چیست –

دلایل نرمی استخوان، کمبود ویتامین D است که با مصرف کلسیم در مواد غذایی و یا از طریق تابش نور خورشید در بدن کودکان به وجود می‌آید. نرمی استخوان ممکن است به دلیل وجود راشیتیسم در سه سال اول زندگی و دوران بلوغ باشد و یا به سبب پوکی استخوان در دوران کهولت سن به خصوص پس از یائسگی در زنان به وجود بیاید. این نقص در کودکان زیر سه سال ممکن است به دلیل ضعف در تغذیه و یا مادرزادی باشد که با تغییر شکل اندام‌ها به شکل پاهای پرانتزی و برجسته شدن قفسه سینه همراه است و این باعث دیر بسته شدن ملاج کودک و دیر راه افتادن او شود. نرمی استخوان در کودکان معمولا به دلیل کمبود ویتامین D است که خوشبختانه در این روزها به دلیل توجه مادران و تجویز پزشکان دیگر به شکل گسترده وجود ندارد و فقط در مواردی که فرد از سوء‌ تغذیه رنج می‌برد، نرمی استخوان به شکل شدید وجود دارد که لازم است تحت نظر متخصص ارتوپدی اطفال درمان شود.

علائم  نرمی استخواندلایل نرمی استخوان در دخترانی که رژیم‌های سنگین دارند و یا از مشکل بی‌اشتهایی رنج می برند و مواد غذایی کمی دریافت می‌کنند بیشتر است. افراد مبتلا با دردهای استخوانی زیادی مواجه هستند. مصرف ویتامین D را برای برطرف شدن نرمی استخوان موثر است. این ویتامین باید به صورت ترکیباتی به همراه چربی مصرف شود و برای کسانی که رژیم چربی دارند، جذب ویتامین D دشوار می‌شود. روغن کبد ماهی بهترین ماده برای جذب کلسیم است که به شکل قرص و کپسول در بازار وجود دارد و مصرف آن برای افرادی که نرمی استخوان دارند توصیه می‌شود. این نوع ویتامین از واکنش تابش نور خورشید بر ترکیبات کلسترولی زیر پوست بدن به وجود می‌آید. برای جذب این ویتامین لازم نیست به دلایل نرمی استخوان ساعت‌ها به طور کامل در معرض نور آفتاب باشیم کافی است بخش‌هایی از پوست بدن، شامل دست و صورت را مجموعا ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در هفته در مقابل نور آفتاب قرار دهیم.

علائم  نرمی استخوان

از مهمترین نشانه های نرمی استخوان در کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-در نوزادان استخوان جمجمه سفت نمی شود و این عارضه در سالهای بعدی به صورت عدم تقارن در استخوان جمجمه مشاهده می شود.

– ضخیم شدن استخوان مچ دست و مچ پا

– افزایش تعریق

– تأخیر در رشد دندان های شیری

– ناهنجاری استخوان های لگنی بخصوص در دختران

– انحنای استخوان های پا

– کوتاه قدی به دلیل اختلال در استخوان های ستون فقرات، لگن و پا

نرمی استخوان جمجمه در نوزادان به سبب کاهش میزان دریافت ویتامین دی در دوران جنینی است. برای این دسته از نوزادان به دلایل نرمی استخوان بهتر است همراه با تغذیه با شیر مادر ، از مکملهای حاوی ویتامین دی نیز استفاده شود. نرمی استخوانهای جمجمه که به کرانیوتابس موسوم است ، نوعی مشکل استخوانی است که در کودکان طبیعی علامتی ندارد. این حالت ناشی از کمبود ویتامین دی در دوران جنینی این نوزادان است. این کودکان اغلب دیابت نوع اول نیز دارند و به دلایل نرمی استخوان توده استخوانی انان در دوران کودکی کم است و میزان ایمنی جسمانی انان نیز پایین است.

درمان  نرمی استخوان

محققان به مادران توصیه می کنند در دوران بارداری به میزان کافی و تحت نظر پزشک خود در معرض نور افتاب قرار داشته باشند.

متخصص تغذیه معتقد است مصرف سوپ پای مرغ بهترین دارو و منبع کلسیم و ویتامین D برای کودکان مبتلا به نرمی استخوان (راشیتیسم) است. مادران می توانند در کنار داروهای تجویز شده توسط پزشک، از سوپ پای مرغ نیز برای بهبودی سریع تر فرزندانشان استفاده کنند. حتی در بزرگسالان مبتلا دلایل نرمی استخوان نیز، مصرف عصاره پای مرغ بسیار سودمندست. عصاره پای مرغ، مملو از ویتامین D، ویتامین A، کلسیم، فسفر و اسیدهای چرب است. به همین جهت افرادی که از داروهای پایین آورنده چربی خون مثل استاتین استفاده نمی کنند نباید این غذا را مصرف کنند. عصاره پای مرغ، همراه با کمی پیاز پخته شود تا کلسیم آن به بیشترین مقدار برسد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.