نقش غده تیروئید در رشد جسمانی –

غده تیروئید ازجمله حیاتی ترین غده های بدن است که با ترشح هورمون هایی اثرات مستقیم و غیر مستقیم بر فعالیت بدن بخصوص در تنظیم سوخت و ساز بدن دارد. با این حال، بیماری تیروئید شایع ترین دلیل اختلال در رشد قدی دانش آموزان و افرادی در سن نوجوانی و جوانی محسوب می شود.

شانس بروز اختلالات تیروئیدی و کم کاری تیروئید در زنان بالای 60 سال حدود 17 درصد و در مردان حدود 9 درصد است. طبق آمارهای ارائه شده، در آمریکا حدود 27 میلیون نفر از اختلالات غده تیروئید رنج می برند. عقب ماندگی ذهنی و افت تحصیلی در نوجوانان و کودکان و همچنین اختلالات قدی و جسمانی از عوارض بیماری های تیروئید به شمار می رود، هرچند افزایش و کاهش بدون دلیل وزن از معمول ترین نشانه های بیماری تیروئید است.

نقش غده تیروئید در رشد جسمانیاضافه وزن شاید در ظاهر مساله پیچیده ای به نظر نرسد، ولی به مرور خطر ابتلا به بیماری های قلبی ـ عروقی و دیابت را افزایش می دهد. پزشکان معتقدند رعایت یک رژیم غذایی سالم و دنبال کردن سبک زندگی سالم، می تواند سلامت غده تیروئید را تضمین کند. ولی از آنجا که حدود نیمی از مبتلایان به اختلالات تیروئید از بیماری خود بی اطلاع هستند، هوشیار بودن نسبت به نشانه ها و مراجعه بموقع به پزشک می تواند به تشخیص و در نتیجه درمان بیماری کمک کند.

غده تیروئید باوجود کوچک بودن، عملکردهای مهمی در بدن دارد که عبارتند از تنظیم سوخت و ساز چربی و کربوهیدرات ها، تنفس، دمای بدن، رشد مغزی، میزان کلسیم خون، سیکل های قاعدگی و سلامت پوست. از این رو می توان به اهمیت سالم نگه داشتن این غده حیاتی در بدن پی برد.

در پرکاری تیروئید که یکی از شایع ترین بیماری هاست، مقدار هورمون های تیروئید بیش از حد و در کم کاری تیروئید مقدار کمی از این هورمون ها تولید می شود. معمولا عوامل تغذیه ای مختلف در حفظ سلامت عملکرد طبیعی غده تیروئید نقش دارد.

ید از اساسی ترین مواد لازم برای بدن و عملکرد طبیعی غده تیروئید است. هورمون های تیروئید از ید تشکیل شده اند. از آنجایی که بیماری خودایمنی از علل اصلی بروز اختلالات عملکرد تیروئید است، کمبود ید، یکی از عوامل اساسی بروز این اختلال در دنیاست. نمک یددار، ماهی، فرآورده های لبنی و حبوبات، بیشترین مقدار ید را بین سایر مواد غذایی دارند.

ویتامین D از دیگر موادی است که کمبود آن در بدن باعث بروز مشکلات تیروئید می شود و حدود 90 درصد مبتلایان به دلیل کمبود این ویتامین دچار بیماری خودایمنی تیروئیدی می شوند. از غذاهای حاوی ویتامین D می توان به ماهی چرب، شیر، مواد لبنی، تخم مرغ و قارچ اشاره کرد. نور خورشید را هم به عنوان غنی ترین منبع ویتامین D نمی توان نادیده گرفت.

حجم بالایی از سلنیوم در غده تیروئید وجود دارد و مواد لازم آنزیم ها برای عملکرد بهتر تیروئید را فراهم می کند و از طرفی در سلامت سیستم ایمنی بدن، عملکرد شناختی، باروری در زنان و مردان و میزان مرگ و میر نقش زیادی بازی می کند.

کمبود ویتامین B12 در 30 درصد مردم عامل بروز اختلال خودایمنی تیروئید است. انواع ماهی ها، جگر، گوشت ماهیچه و مواد لبنی ویتامین B12 زیادی دارد و پزشکان مصرف این نوع ویتامین را به همه توصیه می کنند. سبزیجاتی مثل کلم بروکلی، گل کلم و کلم معمولی به طور طبیعی ترکیبی از خود ترشح می کنند که با سنتز هورمون های تیروئید تداخل می کند. سویا هم جزو موادی است که با وجود داشتن ایزوفلاوین های موجود می تواند باعث کاهش سنتز هورمون های تیروئید شود.

در این میان پزشکان توصیه می کنند افراد در طول درمان بیماری تیروئید، تا حد امکان از مصرف مکمل های کلسیم خودداری کنند، چراکه جذب داروهای تیروئید را کاهش می دهد. در این میان همچنین قهوه و مکمل های فیبری هم قدرت جذب داروهای مورد نظر را پایین می آورد.

منبع: Todaydietitian.com

سیب (ضمیمه سه شنبه روزنامه جام جم)

منبع:جام جم

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.