تنگی کانال نخاعی از علل مهم رادیکولار و درد انتشاری در بیمارانی که به درمان های دارویی و فیزیوتراپی پاسخ نمی دهند ، است . جراحی اندوسکوپی ستون فقرات گزینه مناسبی است جهت تخفیف در عوارض بعد از عمل شامل درد و طولانی شدن مدت بستری بیمار در بیمارستان .

به نظر می رسد اندوسکوپی دیسک به یک جایگزین مطمئن و مناسب برای از بین بردن فشار در بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی نسبت به جراحی باز بدل شده است ولی باز هم نیاز به تحقیقات و سنجش بیشتری در این راستا وجود دارد . این تحقیق ، ارزیابی روش کم تهاجمی اندوسکوپی دیسک است که بر روی 64 بیمار با تنگی کانال نخاعی مقاوم به درمان انجام شده است .

 اندوسکوپی دیسکنتایجی که از این تحقیق به دست آمده حاکی از بهبود 59 بیمار ، به میزان حداقل 75% بود که این سنجش با شاخص اسوستری و مقیاس VAS تطبیق داده شده است . از این 64 بیمار ، 37 نفر مرد و 27 نفر زن بودند که در رده سنی 32 تا 90 سال قرار داشتند .همه این بیماران علائمی بیش از سه ماه داشتند که درمان های محافظه کارانه از قبیل فیزیوتراپی ، مصرف دارو و … به آنها جواب نداده بود و همگی مورد تزریق استروئید اپیدورال قرار گرفته بودند .

بیشتر بیماران در عرض یک ساعت بعداز عمل ترخیص شدند و بقیه هم در همان روز ، ساعاتی بعداز عمل مرخص گردیدند .تنها عارضه ای که فقط در دو بیمار از 64 بیمار مشاهده شد ، خروج مقداری از سخت شامه (مایع نخاعی) در حین عمل بود که بدون هیچ آسیبی به عروق یا حتی عفونت ، رفع گردید .

نتیجه گیری : به نظر می رسد اندوسکوپی دیسک به یک جایگزین مطمئن و مناسب برای از بین بردن فشار در بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی نسبت به جراحی باز بدل شده است ولی باز هم نیاز به تحقیقات و سنجش های بیشتری در این راستا وجود دارد .

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.