شوره سر به پوست مرده سر که مرتب ریزش می کند، گفته می شود.

 شوره سر میان مو جمع می شود و روی شانه ها، صورت، ابرو و لباس سرازیر می شود.

شوره سر

 دو نوع شوره سر وجود دارد :

 شوره خشک

 شوره مومی شکل

 شوره خشک باعث خارش می شود در این حالت پوسته های کوچک آزادانه در مو پراکنده می شوند.

 شوره های مومی شکل، روی پوست سر می مانند.

 شوره سر می تواند بوسیله حوله، شانه و صابون سرایت کند.

 دلایل شوره سر ممکن است سوء تغذیه، کمبود روی، قارچ یا استفاده از صابون ها و شامپوهای دارای خاصیت قلیایی بالا باشند.

برخی درمانهای شوره سر :

 مقداری پوست لیمو را در ظرف کوچکی محتوی روغن نارگیل خیس کنید. این ترکیب را به مدت ۸ الی ۱۰ روز نگهدارید و سپس آنرا صاف کرده و به موهایتان بمالید.

 قبل از خواب دو قاشق غذاخوری سرکه و شش قاشق غذاخوری آب داغ را ترکیب کنید. گلوله پنبه ای را داخل این ترکیب بیندازید و آنرا به پوست سر خود بمالید. صبح روز بعد، موی خود را بشویید.

 چند قطره سرکه را به مقداری آب چغندر اضافه کنید. آنرا روی پوست بمالید. ترکیب دیگر این است که چند قطره عصاره زنجبیل به آب چغندر اضافه کنید.

 روش موثر دیگر این است که دو قاشق غذاخوری از آب سیب تازه را به دو قاشق آب گرم اضافه کنید. این ترکیب را به پوست خود بمالید و بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه موهایتان را بشویید. این عمل را دو بار در هفته انجام دهید.

 روغن زیتون و روغن بادام را به نسبت مساوی ترکیب کنید و حدود ۵ دقیقه روی سر بگذارید. با اولین احساس سوزش، موهایتان را بشویید.

 شب دو قاشق غذاخوری از دانه شنبلیله را در آب، خیس کنید. صبح روز بعد این محلول را صاف و یکنواخت کنید. این محلول را به موهای سرتان بمالید. بعد از نیم ساعت سرتان را بشویید.

 بعد از شستن سرتان با شامپو، سرتان را با سرکه سیب بشویید.

 یک قاشق چایخوری آب لیموی تازه را بعد از شستن سر با شامپو، به عنوان نرم کننده استفاده کنید. به غیر از رفع شوره، در درخشندگی مو اثر زیادی دارد.

 شستن موها با پودر نخود سبز و دو بار در هفته می تواند شوره سر را از بین ببرد.

 دو قاشق غذاخوری آب را به دو تخم مرغ زده شده اضافه کنید. موهایتان را مرطوب کنید و این ترکیب را به موهایتان بمالید و بعد از ۱۵ دقیقه با آب ولرم بشویید.

 برای درمان شوره سر و ریزش مو چنانچه هفته ای یک تا دو مرتبه روغن زیتون را بر پوست سر ماساژ دهند، اثر شفابخش دارد.

 خوردن بادام زمینی برای درمان شوره سر و ریزش مو، موثر است. برای این منظور ممکن است روغن آراشید را قبل از حمام بر پوست سر بمالند و پس از نیم ساعت آنرا با سدر بشویند.

 شستشو با جوشانده برگ چغندر، شوره و چربی سر را از بین می برد.

 جهت دفع شوره سر جوشانده ترکیبی از گل ریواس و تخم شاهتره را با نسبت پنجاه گرم از هر یک در نیم لیتر آب تهیه کرده، پوست سر را با آن می شویند و مالش می دهند.

 لیمو اکسید دهنده ای برای تمام سموم خون است و چربی و شوره را از پوسته موی سر دور می کند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.