علائم تومور نخاع -تومورهای نخاع شامل رشد توده های بافتی غیر سرطانی (خوش خیم) و یا سرطانی (بدخیم) در نزدیکی و یا داخل طناب نخاع و یا در داخل استخوان های ستون فقرات است.

اگرچه درد پشت و کمر شایع ترین علامت تومور نخاع است، ولی کمر درد همچنین یکی از مشکلات شایع در افرادی است که تومور نخاع ندارند. در حقیقت، بیشتر کمردردها در اثر تومور نخاع ایجاد نمی شوند.

تومور نخاع روی اعصاب موجود در آن قسمت تأثیر می گذارد و منجر به بروز درد، مشکلات عصبی و حتی فلج بدن می شود.

تومور نخاع، زندگی بیمار را تهدید می کند و می تواند باعث معلولیت دائمی او شود.

راه های درمان تومور نخاع شامل عمل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و یا استفاده از سایر داروهاست.

علائم تومور نخاععلائم تومور نخاع

علائم تومور نخاع بستگی به محل و نوع آن دارد، به خصوص وقتی که تومور روی طناب نخاع و یا ریشه اعصاب، رگ های خونی یا استخوان های موجود در ستون فقرات رشد می کند و تأثیر می گذارد.

علائم تومور نخاع عبارتند از:
– درد پشت و کمر که اغلب به سایر قسمت های بدن کشیده می شود.
– بی حسی یا ضعف عضلات به خصوص در ناحیه دست ها و پاها
– به سختی راه رفتن که گاهی اوقات باعث افتادن فرد می شود
– کاهش حساسیت به درد، گرما و سرما
– کاهش عملکرد روده و مثانه (بی اختیاری ادرار و مدفوع)
– فلج بدن که بسته به اعصاب تحت فشار در اثر رشد تومور، با شدت های مختلف و در قسمت های مختلفی از بدن رخ می دهد.
چه تومورهای سرطانی و چه تومورهای غیرسرطانی نخاع باعث فشار روی نخاع و اعصاب ستون مهره ها می شوند و در نتیجه باعث بی حسی و یا بی حرکتی قسمت های پایین تر از تومور می شوند و گاهی اوقات تغییراتی در عملکرد روده و مثانه به وجود می آورند
کمردرد از علائم شایع تومورهای سرطانی و غیرسرطانی نخاع است. درد می تواند از قسمت کمر به نواحی باسن، پاها و دست ها نیز کشیده شود و علی رغم درمان، با گذشت زمان بدتر شود.

تومورهای نخاع با سرعت های مختلفی رشد می کنند. به طور کلی، تومورهای سرطانی سریع تر رشد می کنند، در حالیکه تومورهای غیرسرطانی خیلی آهسته رشد می کنند.

زمان مراجعه به پزشک
کمردرد، علل مختلفی دارد و در بیشتر موارد، کمردرد در اثر تومور نخاع ایجاد نمی شود. اما به دلیل اینکه تشخیص و درمان زودرس تومورهای نخاع مهم است، اگر کمردرد داشتید، در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

– کمردرد شما دائمی است و بدتر می شود.
– کمردردتان ربطی به فعالیت بدنی شما ندارد.
– کمردرد شما شب ها (در خواب شب) بدتر می شود.
– سابقه ابتلا به تومور نخاع در خانواده و نزدیکان شما وجود دارد و به تازگی دچار کمردرد شده اید.

در صورت مشاهده علائم زیر، سریعا نزد پزشک بروید:
– ضعف پیشرونده عضلات و یا بی حسی ها پاها
– تغییر در عملکرد روده و مثانه (تغییر در عادت اجابت مزاج و دفع ادرار)

عوارض ناشی از تومور نخاع
چه تومورهای سرطانی و چه تومورهای غیرسرطانی نخاع باعث فشار روی نخاع و اعصاب ستون مهره ها می شوند و در نتیجه باعث بی حسی و یا بی حرکتی قسمت های پایین تر از تومور می شوند و گاهی اوقات تغییراتی در عملکرد روده و مثانه به وجود می آورند.

این آسیب عصبی می تواند همیشگی باشد. اما اگر این تومور زود تشخیص داده و درمان شود، شاید بتوان عملکرد اعصاب را به آنها برگرداند.

بسته به محل قرار گرفتن تومور روی نخاع، می تواند این تومور مرگبار باشد.

علل تومور نخاع
علت بیشتر تومورهای نخاع معلوم نیست. محققان تصور می کنند وجود یک ژن ناقص در بدن، در بروز آن موثر است، اگرچه معمولا مشخص نیست که این ژن ناقص از طریق ارثی ایجاد می شود و یا خودبخودی و یا در اثر عوامل محیطی مثل تماس با برخی مواد شیمیایی. اما در برخی موارد، تومورهای نخاع با سندرم های ارثی مثل نوروفیبروماتوز2 ارتباط دارند.

قسمت هایی از ستون فقرات که تحت تأثیر تومور نخاع قرار می گیرند، عبارتند از:
– مهره ها: ستون فقرات از استخوان های کوچکی به نام مهره تشکیل شده است که پشت سرهم در اطراف نخاع قرار گرفته اند و از نخاع و ریشه اعصاب محافظت می کنند.

– طناب نخاعی: یک ستون دو لایه و طولانی از فیبرهای عصبی است که پیام های عصبی را به مغز می برد و از مغز می آورد. پوشش اطراف نخاع شامل سه غشای محافظ است به نام مننژ.

در قسمت بعدی این مقاله، در مورد راه های تشخیص و درمان و کنار آمدن با تومور نخاع برای شما صحبت خواهیم کرد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.