گواتر یکی از بیماریهای شایع است که به ویژه در نوجوانان ( سنین مدرسه ) از شیوع بالایی برخوردار است. گواتر در دختران جوان ودر افرادی که در ارتفاعات بالا زندگی می کنند شایعتر است. گاهی دیده شده است میزان شیوع گواتر در خانمها 8 برابر آقایان است.
برخی از گواترهای چند ندولی نیز اگر به موقع درمان نشوند احتمال آن هست که به سرطان تبدیل شوند همانطوری که در آمریکا نیز سالانه حدود 1200 نفر به دلیل سرطان تیروئید می میرند.

گواتر چیستعلل بروز گواتر

ارث ، کمبود ید در مواد غذایی ، مصرف بیش از اندازه غذاهایی مانند شلغم ، کلم ، گل کلم ، کاساوا ، چغندرو علل ناشناخته دیگر .
گواترها به انواع گوناگونی تقسیم بندی می شوند که عبارتند از گواتر فامیلی ، گواتر بومی ( ساده ) ، گواتر تک گیر ، گواتر چند ندولی.
گواتر در جلو گردن و در داخل غده تیروئید ایجاد می شود. غده تیروئید از دو قطعه تشکیل شده است که در جلو نای وحنجره قرار می گیرد. بزرگی خوش خیم غده تیروئید که سبب افزایش حجم آن می شود ومانند غده بزرگی در زیر گلو وگردن پدیدار می شود، گواتر نامیده می شود. این غده درد ندارد ونام فارسی آن « غمباد » است.

علائم گواتر

وجود توده ای در ناحیه قدامی گردن که بیمار یا اطرافیان بیمار ویا پزشک آن را مشاهده می کنند. گاهی سیاهرگ های گردن بزرگتر می شود وهر گاه درد ناگهانی وسریع گواتر ایجاد شود یعنی اینکه در گواتر خونریزی ایجاد شده است وگاهی نیز هیچ علامتی در فردی که گواتر دارد مشاهده نمی شود وگاه در گواتر های ندولی ساده وغیر رسمی ، پس از چند سال تغییراتی ایجاد می شود که به پر کاری غده تیروئید می انجامد وباعث نارسایی قلبی وسایر اختلالات خطرناک می شود.
علائم گواتر کم کار
خشکی وضعف ، بی حالی وکسالت بدن ، کم حوصلگی وعصبانیت ، اختلال خلق وخو ، کم اشتهایی کم خونی ، ریزش مو ، یبوست ، تنگی نفس در هنگام فعالیت ، اضافه وزن ، کاهش ضربان قلب وتغییرات نوار قلب ، کاهش رشد مغزی وجسمی در کودکان ونوجوانان ، نامنظم شدن عادت ماهانه در زنان ، خشونت صدا ، خشکی وزبری پوست ، عدم تحمل سرما ، ازدیاد چربی خون ، رنگ پریدگی وتغییر رنگ پوست ، کاهش استعداد تحصیلی دانش آموزان ، احساس گرفتگی وخفگی ناحیه گلو .

علائم گواتر پر کار ( گواتر سمی )
تپش قلب ـ عرق ریزش ـ تنگی نفس ـ کاهش وزن ـ ازدیاد اضطراب و اختلالات روحی وهیجانی ـ عصبانیت وازدیاد تنشهای روحی وجسمی ـ کاهش وزن وازدیاد اشتها ـ تغییرات نوار قلب ـ نامنظم شدن عادت ماهانه در زنان ـ پوست نرم وگرم ومرطوب ـ افزایش دفعات اجابت مزاج وگاه اسهال خفیف ـ لرزش دستها ـ تورم پاها ـ خیرگی چشمها ـ اختلالات ناخن ـ خستگی وضعف عمومی بدن ـ عدم تحمل گرما ـ احساس داغی وگرفتگی ناحیه گلو ـ اختلال رشد کودک

پیشگیری
برای پیشگیری از مبتلا شدن به گواتر توصیه می شود از غذاهای حاوی ید بیشتر استفاده کنید واز مصرف نمک یددار غافل نشوید. اگر در مناطق کوهستانی وارتفاعات بیشتری از سطح دریا زندگی می کنید ، پس نیاز بیشتری به ید خوراکی دارید. از مصرف بیش از حد سبزیجات گواتر زا بپرهیزید ( به ویژه شلغم وکلم وکاساوا).

درمان گواتر

اگر در خانواده ونسلهای گذشته شما ، کسی به گواتر مبتلا بوده است ضرورت دارد به پزشک مراجعه کنید ومورد معاینه وآزمایش قرار گیرید. زیرا اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود ، زودتر تحت درمان قرار گرفته وریشه کن می شود . در صورت داشتن گواترهای ساده ومعمولی مصرف قرصهای لووتیروکسین ویا قرص تیروئید به راحتی در دسترس است و در ایران توسط پزشکان توصیه وتجویز می شود.در گواتر سمی قرص متی مازول مفید است.

در صورتی که مشکوک به گواتر ویا ندول در تیروئید شده باشیم انجام معاینه بالینی وآزمایشات تیروئیدی واحتمالاً اسکن تیروئید ویا سونوگرافی و یا بیوپسی توسط پزشک ضرورت می یابد وسپس به درمان با قرص وید رادیواکتیو ویا جراحی گواتر تشویق می شوید.

توصیه مهم اینکه ، طبیعی بودن تستهای تیروئید در آزمایش خون دلیلی بر نداشتن گواتر نیست وبه این حالت یوتیروئید گفته می شود ودر صورت لزوم گرفتن اسکن تیروئید بسیار ضروری است. در بسیاری از گواترهای کم کار ، آزمایش خونی تیروئید سالم وطبیعی به نظر می رسد ولی باید با مشورت پزشک به مصرف قرص تیروئید ادامه داد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.